المان های موثر در طراحی داخلی اداری

المان های موثر در طراحی داخلی اداری

طراحی داخلی اداری به طور کاملا مجزا از چیزی است که در طراحی داخلی ساختمان مسکونی دیدم و در این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی از المان های متفاوتی استفاده می شود. از این روی باید برای پیاده سازی تغییرات لازم در دکوراسیون داخلی یک محیط اداری، به طور اختصاصی به این سبک از دکوراسیون پرداخته شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی به المان های موثر در طراحی داخلی اداری و سبک آن بیندازیم.

طراحی داخلی اداری

به طور کلی می توان گفت که طراحی داخلی اداری، در مقایسه با دیگر سبک های طراحی داخلی ساختمان، امری تخصصی تر بوده و باید با مهارت و دانش بیشتری انجام شود. در حقیقت چیزی که در طراحی داخلی منازل مسکونی داریم، با سلیقه افراد پیوند بیشتری داشته، اما چنین چیزی در طراحی داخلی یک محیط اداری و کاری، وجود ندارد و کمتر فاکتورهای مربوط به سلیقه شخصی کاربرد خواهند داشت.

المان های موثر در طراحی داخلی اداری
المان های موثر در طراحی داخلی اداری

در طراحی داخلی یک محیط اداری، لازم است که برخی از فاکتورهای کاملا رسمی و هنجارهای مربوط به آن محیط اداری در نظر گرفته شوند و این باعث خواهد شد که تا حدودی برخی از محدودیت ها وجود داشته باشد.

در حقیقت استانداردهایی از پیش تعریف شده برای طراحی دکوراسیون داخلی یک محیط اداری وجود دارد که طراح باید مطابق با آن تمامی بخش های داخلی را روی کاغذ طراحی کرده و به مرحله اجرا دربیاورد.

اهمیت راندمان بالا در دکوراسیون داخلی اداری

برای آن که راندمان لازم در یک محیط اداری ایجاد شود، باید حتما چیدمان با در نظر گرفتن این موضوع، از قبل طراحی شده باشد. بدیهی است که در شرکت ها و سازمان ها، افراد و کارکنان، با در نظر گرفتن موقعیت های شغلی خود، نیاز به محیط های کاری مختلفی دارند که هر یک به تناسب وضعیت شغلی تعریف می شوند.

مهم ترین المان های موثر در طراحی داخلی اداری
مهم ترین المان های موثر در طراحی داخلی اداری

به علاوه نزدیک بودن تمامی محوطه های کاری به یکدیگر، باعث می شود که نتوان مرز مشخص و تفکیک شده ای به آن صورت که انتظار داریم تعریف کرد. با این همه ایجاد حریم خصوصی در مورد هر یک از محوطه های کاری در یک اداره یا سازمان کوچک تا بزرگ بسیار اهمیت داشته و طراح باید این موضوع را به درستی لحاظ کرده باشد.

معمولا برای چنین بخش بندی، به جای دیوارهای معمولی از پارتشین یا دیوارهای مصنوعی استفاده می شود.

البته این موضوع در خصوص فضاهای کاری که دارای مساحت زیادی بوده و امکان بخش بندی فضا به شکل اتاق به اتاق وجود داشته باشد، متفاوت خواهد بود. مشخص است که داشتن اتاق های کاری جداگانه، به مراتب موثرتر بوده و برای کارکنان نیز جذاب تر خواهد بود. اما در صورتی که نتوان به این شکل اتاق به اتاق تفکیک را انجام داد، استفاده از پارتیشن و دیگر تجهیزات مشابه با آن، کارآمد خواهد بود.

عوامل تاثیر گذار در انتخاب دکوراسیون و مبلمان اداری

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی محیط اداری

برای آن که بتوان بهترین بهره برداری از یک محیط اداری را داشت، لازم است که حتما در خصوص نورپردازی به صورت حرفه ای وارد شد. دریافت نور طبیعی نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نور طبیعی برای بهبود روحیه کارکنان و همین طور کاهش میزان خستگی چشم ها، فوق العاده موثر خواهد بود. در صورتی که امکان دریافت نور طبیعی به اندازه کافی وجود نداشته باشد، لازم است که حتما با نور مصنوعی و ترکیب رنگ های آفتابی و مهتابی، فضا به اندازه کافی نور لازم را به دست بیاورد.

در نظر داشته باشید که در بازسازی ساختمان نیز باید این فاکتورها لحاظ شده و تا حد امکان از پنجره ها در مسیری که نور داخل ساختمان اداری بیاید، استفاده شود.

تکنیک های طراحی دکوراسیون داخلی اداری
تکنیک های طراحی دکوراسیون داخلی اداری

مبلمان در طراحی داخلی اداری

استفاده از مبلمان با پایه های فلزی و همین طور روکش های چرمی در محیط اداری، جایگاه بیشتری دارد. همین طور هر گونه تجهیزات با پایه فلزی باعث خواهد شد تا محیط اداری، استایل بهتری به خود بگیرد.

از آن جایی که نیاز داریم نظافت کردن و تمیزکاری تجهیزات و مبلمان در محیط اداری، زود به زود انجام شده و تخریب تجهیزات را در مدت زمان کوتاه نداشته باشیم، استفاده از مبلمان با روکش چرمی یا هر گونه وسایل و اسباب دیگری که تمیزکاری آن ها ساده تر باشد، جایگاه خواهد داشت.

مسیرهای رفت و آمد در طراحی داخلی اداری

در طراحی داخلی اداری باید حتما مسیرهای رفت و آمد کارکنان و همین طور ارباب رجوع به شکلی باشد که مزاحمت برای افراد حاضر ایجاد نشده و همین طور ازدحام شکل نگیرد. از این روی باید حتما برای در نظر گرفتن مسیرهای رفت و آمد، دسترسی به نقطه های مختلف شرکت یا محیط اداری که از اهمیت بیشتری برخوردار است، مشخص شود.

طراحی دفترکار و عوامل موثر در آن
طراحی دفترکار و عوامل موثر در آن

کلام آخر

همان طور که در بالا دیدیم، طراحی داخلی اداری دارای پیچیدگی های بیشتری نسبت به طراحی داخلی ساختمان های مسکونی است. از این روی اهمیت زیادی دارد که حتما انجام این شکل از طراحی و دکوراسیون اداری را به افراد و تیم های حرفه ای که دارای تجربه و دانش کافی در این حوزه باشند، بسپارید.

فهرست مطالب

لینک مفید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.