طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی روف گاردن

به طور کلی طراحی روف گاردن به ایجاد فضای سبز بر روی پشت بام ساختمان ها می گویند. از مولفه های مهم در روند طراحی روف گاردن می توان به انتخاب گل و گیاه سازگار با آب و هوا و شرایط اقلیمی، انتخاب خاک مناسب، کفسازی استاندارد، ایده پدازی خلاقانه، اجرا سبک دلخواه کارفرما در اندازه و ابعاد مختلف اشاره نمود.

همچنین مهم ترین اصل در طراحی و اجرا روف گاردن، برآورد هزینه ها از صفر تا صد پروژه بدون کوچک ترین نوسان قیمتی می باشد. مجموعه معماری لوکس سازه بر اساس متدهای روز دنیا مطابق با تمام سبک های استاندارد جهانی، بهترین و منحصر به فرد ترین طراحی روف گاردن را دقیقا مطابق با سلیقه مشتری اجرا می نماید.

با ما همراه باشید تا تمام جوانب انواع سبک های طراحی روف گاردن را مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

مشاوره رایگان

برای گرفتن مشاوره رایگان از طراحان و معماران مجموعه لوکس سازه جهت طراحی داخلی ساختمان با شماره های زیر تماس بگیرید یا اینکه شماره و مشخصات خود را در فرم روبه رو برای ما ارسال کنید تا کارشناسان مجموعه با شما ارتباط برقرار نمایند.

طراحی روف گاردن مدرن

ایجاد حریم خصوصی جهت طراحی روف گاردن مدرن یکی از مهمترین بخش های اجرای این پروژه به شمار می رود. به بیانی دیگر با کاشت گیاهان و درختان حجیم همراه با ارتفاع بلند، روف گاردن مدرن به یک فضای خصوصی با دیوارهای سبز بلند تبدیل خواهد شد. با کاشت انواع گل و گیاهان زیبا در چندین رنگ می توانید جذابیت فوق العاده ای به روف گاردن مدرن خود ببخشید. در نظر داشته باشید مبلمان روف گاردن را متناسب با نوع گیاهان و دیوارها انتخاب نمائید.

طراحی روف گاردن کوچک

اگر قصد طراحی روف گاردن کوچک در متراژ های کم بر روی پشت بام ساختمان های مسکونی یا تجاری را دارید، هیچ جای نگرانی نیست. طراحان متخصص لوکس سازه با ایده پردازی خلاقانه در طراحی گلدان های نسبتا بزرگ یا جعبه چوبی جهت رشد گیاهان زینتی همراه با طراحی مبلمان و نیمکت های چوبی در ساختار درونی دیوارها به صورت مخفی، می توانند به افزایش متراژ روف گاردن کمک نمایند.

طراحی روف گاردن کلاسیک

در طراحی روف گاردن کلاسیک میز آتشکده نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. عموما آتشکده ها با طور مستقیم به گاز وصل می شوند و بسیار مقرون به صرفه هستند. یکی دیگر از المان های مهم در سبک کلاسیک ایجاد آبنماهای منحصر به فرد و جذاب می باشد که زیبایی بصری و حس آرامش روف گاردن را دو چندان می کند. استفاده از گیاهان خاص در فضای سبز طراحی روف گاردن کلاسیک از امور بسیار مهم تلقی می شود؛ با کاشت گیاهان همیشه سبز می توانید فضایی منحصر به فرد به روف گاردن ببخشید. همچنین در ساختار اصلی طراحی روف گاردن کلاسیک از رنگ های سفید، بژ و کرم استفاده می شود.

طراحی روف گاردن سنتی

همواره استفاده از حوض و آبنما در طراحی روف گاردن سنتی به عنوان نقطه کانونی محسوب می شود. استفاده از چمن کوتاه در کنار مجسمه هایی با نمادهای قدیمی، طراحی روف گاردن سنتی را تکمیل خواهد کرد. همچنین یکی از عناصر مهم در طراحی روف گاردن نورپردازی می باشد؛ بر خلاف سبک های دیگر استفاده از نورهای رنگی در سبک سنتی بسیار رواج دارد. چوب از مهم ترین عناصر در طراحی روف گاردن سنتی به شمار می رود؛ بدین معنی که استفاده از مبل و سایه بان یا شلف های چوبی به روف گاردن شما روحی تازه می بخشد.

عوامل زیر در تعیین قیمت گذاری طراحی روف گاردن اصفهان تاثیر مستقیم دارد:

 • نوع چمن منتخب کارفرما
 • هزینه پوشش طبیعی و نوع گیاهان روف گاردن
 • قیمت مبلمان متناسب با سبک روف گاردن
 • هزینه و نوع کفپوش

طراحی روف گاردن با چوب

طراحی روف گاردن با چوب جایگزینی عالی نسبت به سایر متریال دیگر می باشد. از مزایای استفاده از چوب می توان به وزن سبک، ظاهر جذاب و رنگ های متنوع، ضد ضربه و فرسایش، طراحی در انواع مدل ها و اشکال مختلف و قیمت مناسب اشاره نمود. همچنین استفاده از چوب به عنوان متریال کفسازی همواره یکی از گزینه های محبوب و در دسترس است. به بیانی دیگر هیچ مواد دیگری نمی تواند جایگزین زیبایی و جذابیت رنگ گرم چوب در کفسازی روف گاردن شود.

طراحی روف گاردن پشت بام
هزینه ی اجرای روف گاردن

طراحی روف گاردن پشت بام

به طور کلی طراحی روف گاردن پشت بام از چند لایه کاشت گیاهی، محیط کشت، لایه زهکشی، لایه محافظ و ساختار سقف تشکیل شده است. انتخاب گیاهان سازگار با عمق کم جهت رشد و بالغ شدن و متریال متناسب با ساختار اصلی روف گاردن از اهمیت بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید روف گاردن ها ارتباط مستقیم با سقف کل سازه دارند؛ اگر به هر دلیلی با تیمی آماتور، متریال نامرغوب و نقشه اولیه نادرست روند طراحی روف گاردن را پیش ببرید، امکان وقوع خسارت های جبران ناپذیر بسیار زیادی است.

طراحی روف گاردن ساده

اساسا سادگی روف گاردن ها با انتخاب سبک، متریال و المان های مورد پسند کارفرما ارتباط مستقیم دارد. در برخی پروژه ها طراحی روف گاردن ساده به معنای ارزان بودن آن است و در برخی دیگر سادگی به معنای اجرای آسان نقشه روف گاردن مورد علاقه مشتری می باشد. اگر به دنیال سادگی در اوج زیبایی هستید، تنها طراحی به سبک مدرن بدون هیچ محدودیتی منحصر به فرد ترین روف گاردن مورد علاقه تان خواهد شد.

طراحی پلان روف گاردن

بدیهی است که طراحی پلان روف گاردن باید توسط کارشناسان معماری مجموعه ای مانند لوکس سازه بر اساس پارامترهای مختلف انجام شود.  طراحان متخصص ما در طراحی پلان روف گاردن، ابتدا میزان فضای موجود بر روی پشت بام را ارزیابی کرده، سپس مساحت مورد استفاده را اندازه گیری می کنند و با توجه به عناصر مختلف در محیط پروژه دقیقا مطابق با سلیقه مشتری، طرح اولیه را آماده خواهند کرد . توجه داشته باشید در طرح اولیه علاوه بر ایجاد مناطق سبز که در آن گیاهان مختلف کاشته می شوند، باید به لوله کشی، کفسازی و سایر موارد دیگر دقت نمائید.

طراحی دیوار روف گاردن

دیوار سبز طبیعی و مصنوعی دو عنصر مهم در طراحی دیوار روف گاردن به شمار می روند. همچنین در برخی موارد از عناصری مانند گل و گیاه، شیشه، چوب و مصالح مختلف دیگری هم می توان استفاده نمود.

انواع کلاس های طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن در کلاس های A، B و C امکان پذیر است. همچنین انواع طراحی روف گاردن شامل روش های گسترده، متمرکز و مدولار می شود.

ویژگی های روف گاردن کلاس A

 • مصالح کف سازی: موزاییک یا سنگ طبیعی و مصنوعی
 • متریال محوطه سازی اطراف: ترکیب درختانی با ارتفاع کمتر از 1 متر و بوته های تزئینی یا شمشاد
 • متریال محوطه سازی مرکزی: چمن طبیعی
 • نحوه اجرای فضای سبز: عایق کاری و زهکشی
 • جنس مبلمان: حصیر و چرم
 • المان های اضافی: آلاچیق و سقف های پرگولا

ویژگی های روف گاردن کلاس B

 • مصالح کف سازی: ترموود
 • متریال محوطه سازی اطراف: درختان کاج زینتی
 • متریال محوطه سازی مرکزی: باکس ترموود و گلدان های چوبی
 • نحوه اجرای فضای سبز: باکس ترموود و گلدان
 • جنس مبلمان: حصیر و چرم
 • المان های اضافی: نیمکت و آتشدان
 • نحوه نورپردازی: چراغ محوطه

ویژگی های روف گاردن کلاس C

 • مصالح کف سازی: ترموود پلکانی
 • متریال محوطه سازی اطراف: گل ها و گیاهان زینتی
 • متریال محوطه سازی مرکزی: باکس ترموود و گلدان های چوبی
 • نحوه اجرای فضای سبز: باکس ترموود پلکانی
 • جنس مبلمان: حصیر و چرم
 • المان های اضافی: نیمکت و آتشدان
 • نحوه نورپردازی: چراغ باغی و نور مخفی

طراحی روف گاردن برای متراژهای کوچک

زندگی در متراژهای کوچک، برای ما محدودیت هایی ایجاد می کند؛ ولی محدودیت همیشه به معنای حذف کردن نیست. در واقع حذف کردن ساده ترین و ابتدایی ترین ری اکشنی است که افراد بی تجربه در مواجهه با محدودیت ها از خود نشان می دهند. اما افراد با تجربه و حرفه ای، روش خود را تغییر می دهند و ایده های جالبی را برای فضاسازی در محیط های کوچک ارائه می دهند. طراحی روف گاردن برای متراژهای کوچک، راهکاری فوق العاده برای کسانی است که امکان محوطه سازی در حیاط خانه یا ویلای خود را ندارند؛ بنابراین از فضاهای بلااستفاده مانند دیوار و سقف برای وال گاردن و روف گاردن استفاده می نمایند.  

بنابراین طراحی روف گاردن ایده ای عالی و کاربردی برای افزودن فضای سبز به چهره آپارتمان های مسکونی و ایجاد محیطی برای تفریح و اوقات فراغت ساکنین آن هاست.

مراحل اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن شامل مراحل مختلفی است که در این بخش به آن ها می پردازیم:

 • ایزولاسیون

پیش از هر گونه اقدامی برای طراحی روف گاردن، بایستی فرآیند ایزولاسیون بر روی پشت بام انجام شود. این کار سبب به وجود آمدن لایه ای عایق می شود که از نشت آب به سقف و سایر قسمت های سازه جلوگیری می کند. یکی از روش های ایزولاسیون پشت بام، عایق کاری به وسیله PVC ژئوممبران است.

 • زهکشی

تجمع آب در بستر خاک، سبب افزایش فشار وارده به سقف می شود و همچنین باعث فساد ریشه گیاهان می گردد. به همین دلیل بستری که قرار است زیر کشت گیاهان قرار گیرد، باید به صورت اصولی زهکشی شود.

 • فیلترینگ

فیلترینگ جزو اعمالی است که با استفاده از الیاف مصنوعی برای جلوگیری از مسدود شدن مسیرهای زهکشی انجام می شود. این کار سبب می شود تا املاح و مواد مغذی به لایه های پایین تر منتقل نشوند.

 • آماده سازی بستر کشت

برای آماده سازی بستر کشت به خاکی با بافت سبک و متخلخل نیاز داریم. خاک انتخاب شده باید غنی از مواد مغذی و املاح معدنی برای رشد بهتر گیاه باشد.

 • کاشت گیاهان

پس از آماده سازی بستر خاک، حالا نوبت به کاشت گیاهان می رسد. در هنگام انتخاب گیاهان مناسب برای طراحی روف گاردن، باید گیاهانی بومی و مقاوم به تغییرات آب و هوایی را خریداری کنید تا در فصول مختلف سال، زیبایی و جذابیت خود را حفظ نمایند. برای افزودن عنصر طراوت به فضا، از بوته های تزئینی و گلدان گل های طبیعی برای طراحی روف گاردن خود استفاده نمایید.

 • نصب و جانمایی المان ها

پس از انجام مراحل گفته شده، نوبت به نصب و المان های از پیش ساخته نظیر آلاچیق، آتشدان، نیمکت ها، مبلمان و باربیکیو می رسد. ضمن اینکه امکان احداث استخر و سایر المان های آبی نیز در روف گاردن وجود دارد.

قیمت طراحی روف گاردن در ایران

قیمت طراحی روف گاردن به عوامل مختلفی نظیر هزینه مصالح، المان های پیش ساخته، هزینه های مربوط به ایزولاسیون، فیلترینگ و فضاسازی بستگی دارد. هزینه های دیگری همچون طراحی پلان و دستمزد نیروی کار، بر روی قیمت طراحی روف گاردن در ایران تاثیرگذار است.

مزایای طراحی روف گاردن در پشت بام

طراحی روف گاردن علاوه بر مزایایی فردی که برای کارفرمای پروژه دارد، مزایای اجتماعی بسیاری نیز دارد. برای مثال، روف گاردن به عنوان عایقی در برابر ورود گرما در فصل تابستان و ورود سرما در فصل زمستان به داخل ساختمان جلوگیری می نماید. همچنین وجود روف گاردن در پشت بام ها، از اثر جزیره گرمایی در جوامع شهری می کاهد و به خنکی و تمیز شدن هوای شهر کمک می کند.

لایه های مختلف در کف سازی روف گاردن

کف سازی روف گاردن دارای لایه های مختلفی است که به منظور آب بندی و هدایت آب های اضافی و آب باران به خارج از سقف می گردد. همچنین بایستی از گیاهانی استفاده شود که ریشه آن ها عمیق کمی دارد و به صورت افقی رشد می کنند نه افقی. مراحل کف سازی روف گاردن، شامل لایه بندی های مختلفی است که شامل موارد زیر می شود:

 • اجرای کف سازی، پوکه ریزی و شیب بندی برای تقسیم وزن بر روی سقف
 • اجرای لایه آب بندی با استفاده از متریالی همچون، ایزوگام حرارتی، پرایمر، اپوکسی یا ملات سیمان
 • اجرای لایه ضد ریشه یا آنتی روت که می تواند شامل موزاییک سنگ یا ملات باشد.
 • آب بندی دیواره ها با تیغه چینی به ارتفاع 30 سانتی متر و یا کاور دیوارها با ایزوگام به صورت یکپارچه

طراحی روف گاردن در اصفهان

اگر در زمینه طراحی روف گاردن در اصفهان و انتخاب مجموعه مطمئن و متخصص دچار تردید شده اید؛ باید بدانید طراحان ماهر و خلاق لوکس سازه با توجه به آب و هوای نسبتا گرم و خشک شهر اصفهان بهترین راندمان تهویه مطبوع هوا در همه ی فصول سال را اجرا می نماید. همچنین از طراحی روف گاردن به سبک های مدرن، کلاسیک، سنتی و تلفیقی گرفته تا تمام ریز جزئیات پروژه مطابق با سلیقه و نظرات کارفرما پیش خواهد رفت.

طراحی روف گاردن مشهد

با توجه به شهر بسیار شلوغ و لوکس مشهد، الزامی است از بهترین متریال و سبک های روز دنیا در ساختار اصلی روف گاردن استفاده نمائید. همچنین طراحی روف گاردن مشهد الزامی است در بالاترین سطح ازعلم و تخصص انجام شود.

اگر قصد طراحی روف گاردن حرفه ای همراه با به روزترین سبک ها و متدهای دنیا را دارید؛ مجموعه معماری لوکس سازه از بهترین طراحان و کارشناسان متخصص جهت انجام صفر تا صد پروژه با مناسب ترین قیمت ها و متریال استفاده می نماید. ضمن اینکه شما می توانید از مشاوره ارزشمند متخصصین ما به صورت رایگان بهره مند شوید تا بهترین تصمیم را برای طراحی روف گاردن خود اتخاذ نمایید.

سوالات متداول

اگر از آلاچیق های بدون دیواره استفاده می کنیم یک راه حل داشتن دستگاه گرمایشی تابشی در آلاچیق است. راه دیگر طراحی آلاچیق با دیوارهای شیشه ای ریلی است که این دیوارها در تابستان قابلیت جمع شوندگی کامل را دارند و در زمستان هم در حالت بسته بودن دید به مناظر و اطراف را حفظ می کنند.

بهترین راه ساخت لمکده در روف گاردن بدون مصالح بنایی می باشد، به این صورت که برای بدنه آن شاسی کشی فلزی استفاده کنیم. اگر پوشش لمکده از سنگ است از چسب یا پیچ، اگر از چوب یا دیگر متریال است از پیچ می توان استفاده نمود.

داکت ها معمولا حجم های مزاحمی در طراحی روف گاردن هستند که بعضا در وسط فضای بام هم ممکن است قرار بگیرند. داکت ها نباید به طور کامل پوشانده شوند اما می توانیم با طراحی مناسب روی دیوارها آنها را در میان المان های طراحی مخفی کنیم.

در روف گاردن چراغ های محوطه پایه کوتاه گزینه مناسبی چه از جهت روشنایی و چه از جهت زیبایی می باشند. به غیر از آن در دیوارها و المان ها می توان از نورهای خطی،  نورهای هالوژنی دیواری و پرژکتورها نیز استفاده کرد.

سازه های چادری سایبان های کاربردی هستند که به صورت ثابت یا متحرک قابل اجرا می باشند. اقلیم ایران از جهت دما و وزش باد کاملا با استفاده از سازه های چادری در بام سازگار است. سازه های چادری در نوع بسیار ساده به شکل چترهای سایبان و در نوع پیشرفته به صورت سازه کابلی کششی با بدنه فولادی به صورت ثابت یا متحرک ریموت کنترل دار ایجاد می شوند.

اگر چه می توان با هوشمند سازی روف گاردن مثل سیستم آبیاری قطره ای تایمردار، سیستم نورپردازی مجهز به سنسور مخفی و … بخشی از مراقبت ها را به صورت خودکار انجام داد اما در هر صورت برای داشتن یک روف گاردن مرتب و حفظ و نگه داری از آن نیاز به مراقبت های دوره ای و بازدیدهای منظم از وضعیت گیاهان می باشد.

پس از اینکه آب بندی مناسبی در کف روف گاردن انجام شد می توان از متریال های متنوعی مثل انواع سنگ های پلاک غیر مرمریت، تایل های بتنی، ترموچوب، چوب پلاست، چمن مصنوعی و سنگ ریزه استفاده کرد.

برای ایجاد کف کاذب ابتدا روی کف اصلی بام و با کمی فاصله شاسی کشی انجام می شود که متریال مورد نظر روی شاسی انجام شود. داشتن کف کاذب کمک می کند آب باران و آب های خروجی از گلدان ها به راحتی در زیر کف کاذب به سمت کف شورها هدایت شوند و لوله کشی مربوط به آبیاری فلاورباکس ها و لوله کشی مربوط به سیم های برق نیز در زیر کف کاذب پنهان شوند. در نتیجه اگر زمانی نیاز به تعمیر و نگه داری باشد می توان با برداشتن بخشی از کف کاذب به لوله های تاسیساتی آب راه ها دسترسی پیدا کرد.

در روف گاردن بسته به طرح نیاز به لوله کشی های مربوط به آبیاری قطره ای، تعبیه کف شورهای متعدد برای فلاورباکس و آب راه کف شورها، تاسیسات مربوط به باربیکیو و شومینه و برق کشی مربوط به نور بام می باشد.

دیوار سبز با گیاهان طبیعی با گل و گیاهان مقاوم نسبت به گرما قابلیت اجرا در روف گاردن را دارند. همچنین دیوارهای سبز با گیاهان مصنوعی که نسبت به نور مستقیم خورشید مقاوم باشند نیز قابل اجرا می باشند. زیرا دیوار سبز مصنوعی ممکن است در اثر مقاوم نبودن دچار تغییر رنگ و فرم گیاهان شود.

9 دیدگاه دربارهٔ «طراحی روف گاردن»

 1. سلام ببخشید طراحی روف گاردن برای چه ساختمان هایی مناسب هست؟ میشه پشت بام ساختمان های قدیمی رو به روف گاردن تبدیل کرد؟

 2. سلام خسته نباشید
  برای طراحی یک روف گاردن مدرن چه مقدار متراژی مورد نیاز است؟

  1. سلام وقت بخیر برای طراحی روف گاردن محدودیت متراژ نداریم و با توجه به متراژ موجود قابلیت طراحی انواع سبک ها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.