ساخت ویلا

ساخت ویلا یا احداث شهرک های ویلایی در مناطق خوش و آب و هوا، جزو پروژه هایی است که توسط تیم معماری باتجربه و توانمند ما در مجموعه لوکس سازه انجام می شود. امروزه با افزایش جمعیت شهرها و کمبود امکانات تفریحی، اغلب مردم به ساخت و طراحی ویلا در مناطق مختلف کشور از جمله تهران، رشت، شیراز، مشهد و اصفهان روی آورده اند. ویلاها اغلب در مناطقی خوش آب و هوا و با طبیعت بکر روستایی بنا می شوند. سکونت در این مکان ها، روشی عالی برای سپری کردن اوقات فراغت، تمدد اعصاب و بازیابی روحیه است.

ویلاسازی در هر منطقه با توجه به شرایط جغرافیایی و ضوابط ساختمان سازی، اصول و قواعدی دارد. اما به طور کلی، برای ساختمان سازی (چه ویلایی و چه آپارتمانی) یکسری مراحل مشترک وجود دارد که با یکدیگر بررسی می کنیم.

مراحل ساخت ویلا

اگر قصد ویلاسازی در یکی از شهرهای ایران را دارید، باید مراحل زیر را برای اخذ پایان کار و رسیدن به نتیجه ای ایده آل، طی کنید. مراحل مشترک برای انجام هر پروژه ساختمان، شامل مراحل زیر است:

 1. انتخاب سبک مورد علاقه
 2. طراحی پلان داخلی، نمای خارجی و محوطه
 3. انتخاب مصالح متناسب با سازه
 4. برآورد هزینه ها

در ادامه، توضیحات بیشتری را راجع به هر یک از این موارد، ارائه می دهیم.

مراحل ساخت ویلا

شرکت لوکس سازه با افتخار خدمات ساخت ویلا با کیفیت بالا و سریع را ارائه می‌دهد. از طراحی اولیه تا اجرا و تحویل نهایی، تیم ما با تمرکز بر جزئیات و استفاده از بهترین مواد و متدولوژی‌ها، ویلاهایی شگفت‌انگیز و حرفه‌ای را برای شما می سازد. با لوکس سازه به یک ویلای لاکچری و بی‌نظیر در کنار طبیعت و آرامش دست پیدا کنید.

انتخاب سبک ساخت ویلا

طراحی ویلا به سبک های مختلفی امکان پذیر است. مساله وجود محدودیت هایی است که ممکن است بر روی انتخاب های ما تاثیر بگذارد. در این میان فاکتورهایی همچون متراژ، لوکیشن زمین و درجه شیب آن، شرایط آب و هوایی، اقلیم جغرافیایی، میزان بودجه و سلیقه کارفرما در انتخاب سبک مناسب دخیل است. سبک انتخابی شما می تواند کلاسیک، مدرن، تلفیقی، مینیمال و حتی روستیک باشد. نکته حائز اهمیت این است که اجرای پروژه خود را به تیمی کاردان بسپارید تا بر ویژگی‌ ها، جزئیات و اصول پیاده سازی هر طره شناخت و تسلط کامل داشته باشد. تسلط کامل تیم طراحی و اجرا، سبب می شود ویلایی شیک، لوکس و مطابق با استانداردهای موجود، به شما تحویل دهند.

طراحی پلان ساخت ویلا

پس از انتخاب سبک توسط کارفرما و اعلام نظر نهایی خود به تیم طراحی، پروسه طراحی پلان ویلا آغاز می شود. طراحی پلان مرحله ای حساس است که انجام آن، مستلزم دقت و ظرافت فراوان است. طراحی پلان را نباید به دست فردی بی تجربه و فاقد دانش تخصصی معماری سپرد. زیرا این طرح، سنگ بنای ساخت عمارت ویلایی شما در سه بخش طراحی داخلی ویلا، طراحی نمای ویلا و اجرای فضای سبز است. طراحی پلان تا چند بار قابلیت تغییر و اصلاح دارد. بنابراین اگر کارفرما قصد تغییر و اعمال نظرات خود را بر روی پلان اولیه داشته باشد، انجام آن بلامانع است. طراحی پلان ساخت ویلا با توجه به ایده های کارفرما، سبک انتخاب شده، متراژ و موقعیت جغرافیایی سازه طراحی می شود. شیب زمین و موقعیت قرارگیری عمارت اصلی نسبت به محوطه بیرونی، از مواردی است که در انتخاب روش فوندانسیون سازی و اجرای فضای سبز موثر است. هدف از طراحی یک پلان ایده آل، استفاده بهینه از فضای در دسترس و به حداقل رساندن فضای پرتی است. ضمن اینکه نیازهای تک تک افراد خانوار در هنگام نقشه کشی، مورد توجه تیم طراح قرار دارد.

مصالح مناسب ساخت ویلا

انتخاب مصالح مناسب، جزو مراحل پیش از ساخت محسوب می شود. مصالح انتخابی، بایستی متناسب با سبک ویلا باشند. برای مثال، اگر سبک ویلاسازی شما کلاسیک باشد، باید از متریالی متناسب با ویژگی های همان سبک استفاده کنید تا اجرای کار، مطابق با استانداردهای موجود در این متد باشد. متریال مناسب برای سازه های لوکس کلاسیک، شامل سنگ های طبیعی، سیمان سفید، ابزاری های پیش ساخته و غیره می شود. چوب، فلز، سنگ و شیشه نیز جزو مصالحی هستند که برای ساخت یک ویلای مدرن کاربرد دارند.

هر قسمت از ویلا، نیازمند مصالح مختص به خود می باشد. متریال کف سازی، احداث المان های آبی، نمای خارجی، طراحی داخلی و راه اندازی تاسیسات، جزو مهم ترین مصالح مورد نیاز برای ساخت ویلا هستند.

برآود هزینه های ساخت ویلا

برآورد هزینه های ساخت ویلا، با توجه به متراژ، سبک انتخاب شده، هزینه خرید مصالح، دستمزد نیروی کار، فوندانسیون و سفت کاری ساختمان و اجاره ابزار و تجهیزات قابل پیش بینی است. اگر قصد ویلایی لوکس همراه با امکانات کامل نظیر استخر، جکوزی، محوطه سازی ویلا به سبک های سوئیسی و انگلیسی را دارید، طبیعتا باید بودجه بیشتری را برای انجام این کار در نظر بگیرید. اما در صورتی که ویلای شما امکانات محدودتری داشته باشد، هزینه ساخت نیز به همان میزان پایین تر می آید.

اصول طراحی و ساخت ویلا

اصول طراحی و ساخت ویلا، بر اساس یک سیستم سلسله مراتبی معین پیش می رود. پیش از شروع به ساخت، عملیاتی تحت عنوان پیش ساخت انجام می شود تا تیم طراحی و اجرا، آنالیز کامل و دقیق از ویژگی های کلی و جزئی لوکیشن پروژه به دست آورند. هر چقدر تیم طراحی و اجرا تسلط بیشتری بر روی کار خود داشته باشند، مواعن و مشکلاتی که در فرآیند ساخت و ساز به وجود می آید را راحت تر مدیریت می کنند. اصول ساخت ویلا شامل مراحل زیر است:

 1. برداشت کلی از موقعیت زمین
 2. نقشه برداری و طراحی پلان
 3. پی ریزی و فوندانسیون
 4. ساخت عمارت اصلی
 5. اجرای تاسیسات
 6. طراحی دکوراسیون داخلی
 7. احداث المان های آبی و آلاچیق
 8. مسیر سازی و محوطه سازی فضای سبز

انجام مراحل بالا، پروسه ای سخت و زمانبر است به نام طراحی ویلا که اجرای آن، باید به صورت کاملا حرفه ای و هدفمند باشد.

·  برداشت کلی از موقعیت زمین

یکی از مراحل پیش ساخت، حضور تیم طراحی بر سر زمین و آنالیز کلی آن به لحاظ موقعیت جغرافیایی، درجه شیب، جنس خاک و میزان فرسایش آن و موقعیت قرارگیری آن نسبت به سازه های اطراف است. موقعیت زمین در ساخت ویلا، به عنوان یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت و دوام ساختمان، بسیار مهم است. در ادامه به برخی از عوامل موثر در موقعیت زمین در ساخت ویلا اشاره می کنیم:

 1. ارتفاع زمین: ارتفاع زمین از نظر تعیین چشم انداز و دسترسی به نور و نسیم، بسیار مهم است. در موقعیت‌ هایی که زمین بالاتر از سطح دریا و شهر قرار دارد، دید چشمگیری از پرتوهای خورشید و دریا وجود دارد. در برخی موارد، زمین ‌های پست و دریاچه ‌ها نیز می ‌توانند انتخاب خوبی باشند.
 2. جهت زمین: جهت زمین نیز در تعیین موقعیت ویلا بسیار مهم است. معمولاً ویلایی که جهت خوبی داشته باشد (مانند جهت جنوبی) با افزایش نور و گرما و کاهش هزینه‌ های گرمایشی و برقی همراه است.
 3. توپوگرافی زمین: توپوگرافی (فرم) زمین نیز در تعیین موقعیت ویلا بسیار مؤثر است. زمین هایی با توپوگرافی مناسب و بدون شیب بالا، ساخت ویلا را آسان و ارائه دهنده امکانات بهتری مانند محل تفریحی، فضای سبز و باغچه می کنند.
 4. دسترسی به خدمات: دسترسی به خدماتی مانند برق، آب، گاز و اینترنت، در انتخاب موقعیت زمین بسیار مهم است. معمولاً زمین‌هایی با دسترسی آسان به این خدمات، برای ساخت ویلا مناسب تر هستند.
 5. امنیت و امکانات: در نهایت، امنیت و امکانات موجود در محل انتخابی نیز باید در نظر گرفته شوند. معمولاً زمین‌هایی که در مناطقی با امکانات فراوان مانند فروشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، پلیس و … قرار دارند، برای ساخت ویلا بهتر هستند. موقعیت زمین در ساخت ویلا، یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت و دوام ساختمان به شمار می ‌آید. بنابراین، انتخاب موقعیت مناسب زمین، باید با دقت و بررسی‌های لازم صورت پذیرد.

·  نقشه برداری و طراحی پلان

آنالیز انجام شده توسط تیم نقشه بردار، تحت عنوان نقشه utm به تیم طراحی پلان تحویل داده می شود تا بر اساس این داده ها و سایر اطلاعاتی که از کارفرما دریافت کرده اند، مرحله طراحی پلان را استارت بزنند. به طور کلی نقشه برداری و طراحی پلان ویلا، مرحله ‌ای از فرآیند ساخت ویلا است که در آن، به تهیه نقشه‌ های دقیق ویلا، از جمله نقشه‌ ی پلان می ‌پردازیم. در این مرحله، ابتدا با استفاده از دستگاه‌ های برداشت الکترونیکی و تکنیک ‌های مختلف، موقعیت زمین و ویلا بر روی نقشه دقیقی ثبت می ‌شود. سپس با استفاده از نرم افزارهای مختلف مانند AutoCAD، نقشه‌ ی پلان ویلا تهیه می‌ شود. در این نقشه، تمامی جزئیات ویلا، مانند ابعاد اتاق‌ ها، طرح دکوراسیون داخلی، مکان پنجره‌ ها و درها، نحوه‌ ی دسترسی به اتاق ‌ها و … به دقت مشخص می ‌شوند. بعد از طراحی نقشه پلان ویلا، بر اساس آن، نقشه‌ های دیگری نیز تهیه می‌ شود. این نقشه‌ ها شامل نقشه‌ ی برق، نقشه‌ ی لوله‌ کشی آب و فاضلاب، نقشه‌ ی سیستم گرمایشی و سرمایشی و … هستند که به شکل جداگانه تهیه می ‌شوند و در کل فرآیند ساخت ویلا نقش مهمی دارند.

·  پی ریزی و فوندانسیون

اولین مرحله از ساخت ویلا، پی ریزی و اجرای فوندانسیون است. اگر قصد احداث استخر، جکوزی و سایر المان های آبی را در ویلای خود دارید، باید مکان دقیق آن برای پی ریزی اصولی تعیین شود. همچنین اگر زمین شما در سطوح شیب دار واقع شده است، باید از روش پی پلکانی برای اجرای فوندانسیون آن استفاده کرد. پی ریزی و فونداسیون، دو مرحله مهم در فرآیند ساخت ویلا هستند. در ادامه به توضیح این دو مرحله می ‌پردازیم:

 1. پی ریزی: در این مرحله، پیش از شروع ساخت، زمین با استفاده از دستگاه ‌های برداشت مختصات و تکنیک‌ های مختلف مورد بررسی قرار می ‌گیرد. سپس برای ساخت ویلا، نیاز به پی ریزی است. پی ریزی یعنی حفر چاه ‌های عمیق و پر کردن آن‌ ها با بتن و فولاد به منظور ایجاد پایه‌ های محکمی برای ساختمان. این پایه ‌ها به شکل عمودی و ریزه ‌کاری شده هستند و به طول و عرض مورد نیاز ویلا ساخته می ‌شوند.
 2. فونداسیون: پس از پی ریزی، فونداسیون ساختمان در مرحله بعدی ساخت ویلا قرار می ‌گیرد. فونداسیون یعنی پایه ‌هایی که محور اصلی ساختمان را در بر می ‌گیرند و برای تحمل وزن ساختمان طراحی شده ‌اند. فونداسیون ها می ‌توانند به صورت بتنی یا فولادی باشند. در فونداسیون ‌های بتنی، بتن با ترکیبی از آب، سیمان و ماسه به صورت مسلح در قالب‌ هایی ساخته می ‌شود که به شکل مربع یا مستطیل هستند. در فونداسیون‌ های فولادی، برای تحمل وزن ساختمان از پایه‌ های فولادی با ضخامت بالا استفاده می‌ شود.

· ساخت عمارت اصلی

پس از کامل شدن فرآیند بتن ریزی و فوندانسیون سازی، پروسه ساخت اسکلت و سقف ساختمان اصلی شروع می شود. حضور یک تیم خبره در کنار شما، می تواند این مرحله را در نهایت سرعت، دقت و ظرافت اجرا نماید.

·  اجرای تاسیسات

تاسیسات ساختمان شامل راه اندازی سیستم گازرسانی، آبرسانی و برق می شود. لوله کشی و سیم کشی های مربوطه برای تامین این منابع، توسط نیروهای برق کار، لوله کش گاز و آب انجام می شود. اگر قصد احداث موتورخانه برای ویلای خود را دارید، باید در همین مرحله دست به کار شوید. مرحله نهایی اجرای تاسیسات، نصب شیرآلات در بخش هایی مثل آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی است. سیستم آبرسانی و تخلیه استخر نیز می تواند جزو بخش تاسیسات باشد و یا با حفر یک چاه عمیق، آب آن تامین شود.

· طراحی داخلی ویلا

امروزه اغلب پکیج های ساخت ویلا، همراه با طراحی داخلی ویلا ارائه می شود. البته اجباری در این مورد وجود ندارد و شما می توانید کار طراحی فضای داخلی را خودتان انجام دهید. به هر صورت، طراحی و نقاشی دیوارها، طراحی آشپرخانه و نصب کابینت ها، نصب کاغذ دیواری و ترموود، گچبری و آینه کاری، نحوه چیدمان و نصب المان های تزئینی، جزو خدماتی است که در بخش طراحی دکوراسیون داخلی ارائه می شود.

· احداث المان های آبی و آلاچیق

احداث المان های آبی، آلاچیق، آتشدان و باربیکیو، جزو امکانات پیشرفته در ساخت ویلا به شمار می آید. وجود این المان ها، یک فضای تفریحی فوق العاده برای گذراندن اوقات فراغت را در کنار اعضای خانواده و دوستان، فراهم می کند.

· مسیرسازی و محوطه سازی

از مهم ترین بخش های ساخت ویلا، مسیرسازی، کف سازی و اجرای فضای سبز در محوطه بیرونی است. ترکیب بندی این سه بخش، باید به گونه ای باشد که هارمونی و هماهنگی لازم در فضا ایجاد شود. متریال مناسب و انتخاب شیوه طراحی باغ و نورپردازی فضا، تحت تاثیر سبک انتخابی قرار دارد.

ساخت ویلا مدرن

ساخت ویلا در تهران و شهرهای شمالی ایران، اغلب به سبک مدرن انجام می شود. جذابیت فراوان این سبک در عین سادگی، آن را به شیوه ای محبوب از ویلاسازی در میان کارفرمایان و طراحان تبدیل کرده است. ساخت ویلا مدرن به معنای ساخت یک ویلا با طراحی و امکانات مدرن است. ویلاهای مدرن معمولاً دارای طراحی ساده و خلاقانه، نوآوری‌ های فنی و استفاده از مواد با کیفیت بالا هستند که باعث می ‌شود به راحتی با طبیعت پیرامون هماهنگ شوند و به ساکنان خود امکاناتی شیک و متناسب با نیازهای روزانه ‌شان را ارائه دهند. در طراحی و ساخت ویلاهای مدرن، از مصالحی مانند شیشه، بتن، فولاد و چوب استفاده می ‌شود و ویلاهای مدرن عموماً دارای ویژگی‌ هایی مانند پنجره‌ های بزرگ، طرح ‌های هندسی جالب، نورپردازی مناسب، استفاده از تکنولوژی ‌های پیشرفته، سیستم‌های هوشمند و طراحی داخلی مدرن هستند. به عنوان مثال، ویلاهای مدرن معمولاً دارای طراحی باز و فضای باز هستند که به ساکنان امکان می‌ دهد به طبیعت نزدیک شوند و از چشم انداز طبیعی لذت ببرند. همچنین، در ویلاهای مدرن، از سیستم‌ های هوشمند برای کنترل دمای داخلی، نورپردازی، سیستم‌ های صوتی و تصویری و … استفاده می ‌شود که به ساکنان این امکان را می ‌دهد تا به راحتی با تمامی امکانات خود در ارتباط باشند.

ساخت ویلا کلاسیک

اگر به ظاهر لوکس و پرتجملات اهمیت می دهید، احتمالا سبک کلاسیک، انتخاب شما برای ویلاسازی باشد. اجرای این سبک با پیچیدگی های بسیار زیادی همراه است و به بودجه ای بیشتر نسبت به اجرای سبک مدرن نیاز دارد. ساخت ویلا کلاسیک به معنای ساخت یک ویلا با طراحی ویژه و الهام ‌گرفته از دوران کلاسیک است. ویلاهای کلاسیک معمولاً دارای طراحی لوکس، استفاده از مصالح با کیفیت بالا و جزئیات زیبا هستند. در طراحی و ساخت ویلاهای کلاسیک، از مصالحی مانند سنگ، بتن، سفال، چوب و … استفاده می ‌شود و ویلاهای کلاسیک عموماً دارای ویژگی‌ هایی مانند استفاده از طرح ‌های دست ‌ساز، استفاده از رنگ‌ های طبیعی، طرح‌ های زیبا و نمای بیرونی با جزئیات زیبا هستند. به عنوان مثال، ویلاهای کلاسیک معمولاً دارای نمای بیرونی با جزئیات زیبا هستند که به ساکنان امکان می ‌دهد به زیبایی طبیعی نزدیک شوند و از چشم انداز طبیعی لذت ببرند. همچنین، در ویلاهای کلاسیک، از طرح‌ های دست ‌ساز و جزئیات زیبا بهره می‌ برند که به ساکنان این امکان را می ‌دهد تا به راحتی با طراحی زیبای خود ارتباط داشته باشند.

ساخت ویلا روستیک

ویلاسازی به سبک روستیک، نزدیک ترین سبک به ویژگی های اصیل طبیعت است. ویلاهای روستیک با نمای چوبی جذابی که دارند، برای ساخت در محیط های جنگلی توصیه می شوند. اجرای این سبک، نخستین بار با الهام از سبک کلبه های سوئیسی در دل ارتفاعات بود. ساخت ویلا روستیک به معنای ساخت یک ویلا با طراحی سنتی و الهام ‌گرفته از محیط روستایی است. ویلاهای روستیک معمولاً دارای طراحی ساده، استفاده از مصالح طبیعی و جزئیات سنتی و قدیمی هستند که باعث می ‌شود به راحتی با طبیعت پیرامون هماهنگ شوند و حس گرمای طبیعت را القا کنند. در طراحی و ساخت ویلاهای روستیک، از مصالحی مانند چوب، سنگ، سفال، آجر و … استفاده می‌ شود و ویلاهای روستیک عموماً دارای ویژگی ‌هایی مانند استفاده از جزئیات سنتی، استفاده از رنگ ‌های طبیعی، طرح ‌های ساده و نمای بیرونی با جزئیات سنتی هستند. به عنوان مثال، ویلاهای روستیک معمولاً دارای نمای بیرونی با جزئیات سنتی هستند که به ساکنان امکان می‌ دهد به زیبایی طبیعی نزدیک شوند و از چشم انداز طبیعی لذت ببرند. همچنین، در ویلاهای روستیک، از طرح‌ های ساده و جزئیات سنتی بهره می ‌برند که به ساکنان این امکان را می‌ دهد تا به راحتی با طراحی سنتی خود ارتباط داشته باشند.

شرایط ساخت ویلا در باغ

ساخت ویلا در باغ به شرایط و مقررات محلی بستگی دارد و باید با مقررات محلی سازگار باشد. در بسیاری از مناطق، ساخت ویلا در باغ به پیروی کردن از قوانین ساخت و ساز شهری و عوارض شهری مربوط به زمین ‌های مسکونی، مهندسی و ساختمانی صورت می‌ گیرد. همچنین، برخی مناطق ممکن است قوانین و مقررات خاص خود را در این زمینه داشته باشند.

بعضی از شرایط ویژه ساخت ویلا در باغ عبارتند از:

– حفظ نسبت سبزی به بنا: در بسیاری از مناطق، پروژه ساخت ویلا در باغ نباید به معنای نابودی باغ یا کاهش نسبت سبزی به بنا باشد. به عبارت دیگر، باید حفظ نسبت سبزی به بنا رعایت شود.

– رعایت فاصله از خطوط انتقال برق: برای امنیت افراد و جلوگیری از خطرات برق‌گیری، ساخت ویلا در باغ باید از خطوط انتقال برق فاصله کافی داشته باشد.

– محدودیت ‌های زیست محیطی: در برخی مناطق، ساخت ویلا در باغ باید با محدودیت ‌های زیست محیطی مربوط به حفاظت از منابع طبیعی و حیات وحش، مانند کاهش تخریب منابع آبی و خاکی، هماهنگ باشد.

– ارتفاعات: در برخی مناطق، ساخت ویلا در باغ باید با محدودیت‌های مربوط به ارتفاعات هماهنگ باشد.

برای ساخت ویلا در باغ، بهتر است با مراجع مربوطه مانند شهرداری، سازمان محیط زیست و سازمان مسکن و شهرسازی منطقه مربوطه تماس بگیرید و درباره شرایط و مقررات مربوط به ساخت ویلا در باغ مشاوره بگیرید.

ساخت ویلا در رشت

رشت شهری با آب و هوای همیشه بارانی و ایده آل برای افرادی است که از شلوغی و آلودگی شهرهای خود گریزانند. ساخت ویلا در رشت، ساخت ویلا در تهران، ساخت ویلا در اصفهان، شیراز و سایر شهرهای ایران، توسط تیم باتجربه و توانمند لوکس سازه انجام می شود.

پیمانکاری ساخت ویلا در تنکابن

پیمانکاری ساخت ویلا در تنکابن به معنای انجام کلیه فرآیندهای ساخت یک ویلا در شهر تنکابن است. این فرآیندها شامل طراحی، محاسبات سازه، تهیه مصالح، اجرای عملیات ساخت، نصب تجهیزات و ارائه به مشتری می‌ شود. برای شروع پیمانکاری ساخت ویلا در تنکابن، ابتدا باید یک طرح ساخت ویلا به همراه محاسبات سازه و تهیه لوازم و مصالح مورد نیاز تهیه شود. سپس پیمانکار ساخت ویلا با توجه به این طرح و نیازهای مشتری، برنامه ‌ریزی و اجرای فرآیندهای ساخت شامل حفر و تراشه‌ کاری زمین، بتن ‌ریزی، نصب سیستم‌ های الکتریکی و مکانیکی، نصب درب‌ ها، پنجره ‌ها و تزئینات داخلی و خارجی را انجام می ‌دهد. همچنین، پیمانکار مسئول کنترل کیفیت، مدیریت پروژه و رعایت مسائل ایمنی سایر کارگران نیز است. در پایان پروژه، پیمانکار ویلا را به مشتری تحویل می‌ دهد و پس از بررسی نهایی و تأیید مشتری، پرونده پروژه به پایان می ‌رسد.

سوالات متداول

به طور کلی اسکلت فلزی و بتنی از لحاظ استحکام تفاوتی ندارند و هر دو سیستم سازه ای متفاوت هستند و استحکام خوبی دارند. به همین ترتیب می توان گفت برتری نسب به هم ندارند. به طور کلی اسکلت بتنی باید کاملا در کارگاه ساختمانی اجرا شود، اما اسکلت فلزی را می توان بخشی از آن را در کارخانه و بخش دیگر را در کارگاه ساختمانی اجرا نمود. معمولا اسکلت های بتنی تیر و ستون های حجیم تری دارد و فضای بیشتری می برد ولی در عین حال با  توجه به نوع سازه، دهانه، ارتفاع سقف و … هزینه ی سازه بتنی می تواند 10 تا 30% مقرون به صرفه تر باشد.

خیلی از مواقع کارفرمایان محترم این سوال را دارند که چه نوع مصالحی برای سقف مناسب است، تیرچه بتن یا ارشه فولادی و …

می توان گفت در کل این ها همه سیستم های مختلف سازه ای هستند و هر کدام ویژگی دارند که به نسبت سازه باید انتخاب شوند.

برخلاف تصور خیلی از افراد سقف شیروانی ظاهر قدیمی به ویلا نمی دهد و همه چیز بستگی به طراحی درست و اصولی و زیبا دارد. با سقف های شیروانی هم می توان طرح های زیبا و جذاب خلق نمود. تنها تفاوت این دو سقف در بحث روف گاردن است که در سقف فلت می توان روف گاردن طراحی و اجرا نمود و از تراز سقف به عنوان فضای کاربردی استفاده نمود.

در مورد این سوال می توان گفت، کلاسیک یک سبک معماری بوده که در طول تاریخ معماری جهان جایگاهی داشته اما در حال حاضر در زمان فعلی ما نوعی از معماری را داریم که با تکنولوژی روز آپدیت شده است و بنا به سلیقه انسان امروزی تزئینات اضافی با تکنولوژی جایگزین شده است. اما باید در طراحی ویلا به حجم و نما ویلا و بستر طرح نیز توجه نمود.

این مورد کاملا سلیقه ای است. به طور کلی استخر در داخل ویلا 4 فصل است و همیشه قابلیت استفاده را دارد، استخر در محوطه ویلا صرفا تابستانی است مگر اینکه سیستم آب گرم قوی داشته باشد که بازهم سرمای محیطی ممکن است خوشایند نباشد. در صورتی که علاقه به استفاده از استخر و شنا در طبیعت داشته باشید می توانید استخر خارجی را انتخاب نمایید.

با توجه به اینکه در فضاهای ویلایی معمولا طولانی مدت از استخر استفاده می شود ممکن است بدن با افت فشار مواجه شود و مزایا جکوزی این است که با داشتن آب گرم فشار بدن را بالانس می کند و کاربردی است. همین موضوع در مورد داشتن سونا نیز صدق می کند و سونا یک فضای انتخابی است و کاملا بستگی به علاقه افراد دارد.

ساخت ویلا دوبلکس دو مزیت کلی دارد: 1. با ساخت ویلا دوبلکس در سطح اشغال کمتر زیربنا بیشتری در اختیار داریم، اما در ویلاهای فلت مساحت زیادی از زمین اشغال می شود برای ساخت بنا و بخش بیشتری از فضای باغ را از دست می دهیم. 2. در طراحی ویلا دوبلکس تفکیک فضاها به نحو بهتری انجام می شود و ویلاها به عنوان فضاهای مورد استفاده در تعطیلات کاربرد بهتری دارند.

طراحی محوطه می تواند با المان های ساده و کم خرج فضاهای با کیفیتی را ایجاد کند. ما می توانیم کاربری جذاب در فضای محوطه ویلایی خلق کنیم مانند : لمکده، آتشدان، نشیمن فانتزی و المان های نوری در محوطه چشم انداز زیبایی به فضای باغ می دهد. در صورتی که برخلاف تصور اجرای محوطه کار سخت و هزینه بری هم نیست اما نتیجه جذابی خواهد داشت.

در ساخت ویلا اقتصادی توصیه می کنیم از طرح های مینیمال استفاده کنید، به طور مثال پلاسترها کمک می کند نما جذاب، مدرن و مقرون به صرفه داشته باشید.

در ساخت ویلا در زمین شیب دار برخی تصور می کنند باید با هزینه زیاد گودبرداری کنند، که در این صورت علاوه بر هزینه بر بودن این کار ظاهر زمین نیز از بین می رود. ما در زمین های شیب دار می توانیم با استفاده از شیب زمین طرح های جذابی خلق کنیم و به عنوان یک فرصت برای ساخت ویلا زیبا در زمین شیب دار استفاده نماییم. در این صورت دیگر سختی های گودبرداری، سازه نگهبان  و … را نخواهیم داشت.

12 دیدگاه دربارهٔ «ساخت ویلا»

 1. سلام و عرض ادب لطفا هزینه های ساخت ویلا در یک زمین 1000 متری واقع در رامسر را بفرمایید به چه صورت است. تشکر از شما

 2. آواتار ایمان قدرتی
  ایمان قدرتی

  سلام خسته نباشید
  میشه لطفا هزینه ساخت ویلا استخردار در شمال را بفرمایید متراژ زمینم 600 متر هست. تشکر

  1. سلام وقتتون بخیر
   با توجه به نوع چوب انتخابی، متراژ بنا و موقیعت زمین شما متفاوت است، لطفا برای بازدید از پروژه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.