طراحی نما ساختمان یک طبقه

طراحی نما ساختمان

همواره سه اصل اساسی سبک، متریال و متد در طراحی نما ساختمان نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. همچنین چهارچوب های طراحی ساختمان با اصول و نکات زیادی همراه است که هر کدام تاثیر خاصی بر ساختار اصلی نما دارد. مجموعه معماری لوکس سازه با بهترین مواد و متریال روز دنیا همراه با مناسب ترین قیمت ها دقیقا مطابق با سلایق و نظرات مشتریان عزیز طراحی نما ساختمان انجام می دهد.

با ما همراه باشید تا به بررسی کامل جوانب طراحی نما ساختمان بپردازیم.

فهرست مطالب

طراحی نمای ساختمان لوکس

یکی دیگر از عناصر مهم در طراحی نما ساختمان ایجاد تعادل میان سبک نمای بیرونی ساختمان، کاربری سازه و استفاده ترکیبی از مصالح جدید و قدیمی می باشد. همچنین در نظر داشته باشید ضمن رعایت اصول، استاندارد و ضوابط طراحی نمای ساختمان، تنها طراحان ماهر و با تجربه می توانند پروژه هایی در زمینه طراحی و ساخت را به درستی به پایان برسانند. از عوامل تاثیرگذار در انتخاب سبک طراحی نما ساختمان می توان به نوع آب و هوا، میزان وزش بادهای طوفانی، دوام در برابر زلزله، آتش سوزی و جغرافیا منطقه نام برد.

طراحی و اجرای نمای ساختمان

طراحی و اجرای نمای ساختمان، جزو مراحل پایانی در ساخت و ساز است که باید بر پایه اصول و استانداردهای موجود در این رابطه، انجام شود. اولین و مهم ترین نکته ای که در نگاه اول باعث قضاوت در مورد یک ساختمان می شود، چگونگی طراحی و نمای آن است که علاوه بر زیبایی ظاهری نشان دهنده عملکرد و ارزش اقتصادی آن نیز می باشد. اما نمای ساختمان تنها جنبه زیبایی ندارد و از زاویه دید دیگر، ساختمان را در برابر عوامل جوی هم چون باد و باران و گرما و سرما محافظت می کند. از دیگر وظایف نمای ساختمان، کنترل ورود نور به فضای داخل ساختمان است و همچنین از ایجاد سر و صدای زیاد ناشی از رفت و آمد وسایل نقلیه و غیره جلوگیری به عمل می آورد. طراحی و اجرای نمای ساختمان از اصول و استانداردها و قواعد خاصی پیروی می کند.

عوامل تاثیرگذار در طراحی و اجرای نمای ساختمان

سه فاکتور زیر، از مهم ترین عواملی هستند که بر نحوه اجرای نمای ساختمان، تاثیر می گذارند:

 1. سبک
 2. کاربری
 3. مصالح

همچنین در طراحی و اجرای نمای ساختمان باید شرایط و موقعیت جغرافیایی، بودجه کارفرما، سبک حاکم بر بافت شهری و غیره را در نظر گرفت و با توجه به آن ها شروع به کار نمود؛ چرا که در صورت انتخاب اشتباه خسارات زیادی را به بار خواهد آورد.

انواع سبک در طراحی و اجرای نمای ساختمان

اولین قدم در طراحی نمای بیرونی ساختمان انتخاب سبک نما است که جزو شاخصه های بسیار مهم برای انجام این کار محسوب می شود. در ادامه به بررسی انواع سبک ها در طراحی نمای ساختمان می پردازیم.

1. طراحی نما به سبک کلاسیک:

سبک کلاسیک در ایران محبوبیت بسیار زیادی دارد. در این سبک از المان های معماری کلاسیک یا رومی هم‌چون ستون های بلند با ورودی های فوق العاده شیک و زیبا بهره برده می‌شود. مصالح استفاده شده در این نوع نما، سنگ تراورتن، سیمان و مصالح پیش ساخته است که جزو گران قیمت ترین متریال های روز بازار می باشند.

2. طراحی نما به سبک مدرن

این مدل نما در عین سادگی کاربرد فراوانی داشته و المان های زیادی در آن استفاده  نمی شود. نمای مدرن هم در قالب طرح های ساده و هم پیچیده آن هم با جزئیات زیاد قابل اجرا می باشد.

3. طراحی نما به سبک مینیمال

خصوصیت و وجه تمایز این سبک معماری در طراحی و اجرای نمای ساختمان، استفاده از خطوط مستقیم به صورت تک رنگ و عموما به رنگ سفید می باشد. بهره گیری از تزئینات و متریال ها در این نوع سبک به صورت اندک و محدود و کاملا ساده است.

انواع طرح نمای ساختمان بر اساس کاربری

یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی و اجرای نمای ساختمان انتخاب نوع کاربری آن است که به چهار دسته نمای مسکونی، نمای اداری، نمای تجاری و نمای ویلایی تقسیم می شود.

1. نمای مسکونی

در طراحی نمای مسکونی می توان از انواع سبک های مدرن، کلاسیک و غیره بهره برد؛ اما امروزه بیشتر از سبک های شیک و کلاسیک در نمای ساختمان های مسکونی استفاده می شود.

2. نمای اداری

در نمای اداری می توان از نمایی متناسب با زمینه فعالیت شغلی و کارکرد افراد آن اداره استفاده نمود تا طراحی نمای بیرونی آن با فضای داخلی ساختمان همخوانی و هماهنگی لازم را دارا باشد.

3. نمای تجاری

از عوامل بسیار مهم در جذب مشتریان به سوی ساختمان های تجاری زیبایی و جذابیت دیداری و ظاهری در فرم و رنگ نمای آن هاست. علاوه بر این انتخاب مصالح و نوع معماری و طراحی نمای بیرونی ساختمان از عوامل مهم در نماهای تجاری به حساب می آید.

4. نمای ویلایی

جذابیت بصری و زیبایی نمای ساختمان های ویلایی همانند نمای ساختمان های تجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین جهت، مکانی که برای استراحت، دورهمی های خانوادگی و یا حتی سکونت و محل زندگی دائمی است، باید طبق اصول و قوانین مخصوص به خود، اجرا شود.

شرکت لوکس سازه خدمات طراحی نما معماری مدرن را ارائه می دهد که نوآوری، زیبایی و عملکرد را در هم می آمیزد و ساختمان ها را به شاهکارهای بصری خیره کننده ای تبدیل می کند که تاثیری ماندگار بر جای می گذارد.

نکات مهم در طراحی و اجرای نما

نکات زیر پیش از انجام هر گونه اقدامی برای اجرای نما، ضروری است:

1. شرایط آب و هوایی

ایران کشوری چهار فصل است و هر قسمت از این خاک، آب و هوایی متفاوت دارد. بنابراین مصالحی که می توان برای منطقه ای با آب و هوای گرم و خشک استفاده کرد، ممکن است برای منطقه ای با آب و هوای مرطوب مناسب نباشد.

2. اقلیم

بسته به اینکه در چه شهر یا استانی زندگی می کنید، اقلیم متفاوتی نیز دارید. سه اقلیم کوهستانی، جنگلی و کویری، در مناطق مختلف ایران وجود دارند که بر شرایط آب و هوایی و دما تاثیرگذارند.

3. توجه به بافت منطقه

اگرچه متفاوت بودن بیشتر اوقات جذاب است، اما گاهی این تضاد برای وجه کلی یک منطقه دلچسب نیست. اگر ساختمان های اطراف شما عمدتا به شکل کلاسیک طراحی شده اند، طراحی نما مدرن می تواند سبب ناموزون شدن چهره کلی بفات آن منطقه و خیابان شود.

انواع طراحی و اجرای نمای ساختمان بر اساس مصالح و متریال ها

مصالح به کار رفته در نمای ساختمان شامل انواع مختلف و متنوعی از مواد ساختمانی می شود که تحت تأثیر عوامل مختلفي از جمله شرایط اقلیمی و جغرافیایی و بودجه در نظر گرفته شده برای نما و غیره می باشد. در استفاده از مصالح و مواد در نمای ساختمان، باید به تمیزی کار و مقاومت نما توجه فراوانی شود تا اولا متریال های نگهدارنده اجرایی قابل دید نباشند و ثانیا مصالح به کار رفته در سازه از مقاومت و ماندگاری بالا در برابر عوامل طبیعی همچون سرما و گرما و باد و باران برخوردار باشند. انتخاب نوع متریال در طراحی و اجرای نما می تواند علاوه بر زیبایی و استحکام بنا بر هزینه های طراحی آن هم تاثیر گذار باشد.

در ادامه به بررسی پرکاربردترین مصالح و مواد به کار رفته در نمای ساختمان می پردازیم پس با ما همراه باشید.

1. نمای شیشه ای

نمای شیشه ای از متداول ترین متریال های مورد استفاده در نمای ساختمان است که از مهم ترین مزایای آن می توان به شعاع دید وسیع، زاویه تابش نوری بالا در کنار عایق بندی صوتی و حرارتی اشاره کرد.

2. نمای سمنت برد

این نوع نما تلفیقی از صفحه های سیمانی نسوز به اضافه الیاف شیشه ای و الیاف سلولزی و مواد افزودنی دیگری است که علاوه بر قیمت مناسب در برابر آتش سوزی از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

3. نمای سنگ

یکی از مصالح مورد استفاده از زمان های قدیم تا به امروز، سنگ طبیعی است که از مقاومت فوق العاده‌ای برخوردار است و با اغلب شرایط آب و هوایی و اقلیم های متفاوت، قابل اجرا می باشد. نمای سنگی استهلاک ساختمان را به طرز چشمگیری پایین می آورد و علاوه بر آن، باعث زیبایی چشم نواز و منحصر به فرد نمای بیرونی سازه می گردد.

4. نمای آجری

یکی از نماهای پرکاربرد و محبوب در طراحی و اجرای نمای ساختمان در ایران، نمای آجری است که دارای نصب آسان و مقرون به صرفه می باشد و مقاومت بالایی در برابر شرایط متنوع آب وهوایی دارد. آجر نسوز و آجر قفقازی، جزو مصالحی محبوب برای اجرای نماهای سنتی و آجر سه سانتی برای اجرای نماهای امروزی هستند.

در کنار این مواد و مصالح متریال های دیگری همچون چوب، سیمان سفید، استیل گالوانیزه، فلز، کامپوزیت ‌و غیره هم وجود دارند که استفاده از آن ها بسیار محدود و اندک و بسته به سلیقه شخصی کارفرما می باشد.

هزینه طراحی و اجرای نمای ساختمان به چه عواملی بستگی دارد؟

نکته ای که ذکر آن بسیار ضروری است تاثیر دو عامل متراژ و مساحت بنا و سبک و متریال مورد استفاده در قیمت و ارزش اقتصادی طراحی و اجرای  نمای ساختمان است.

طبیعی است که هر چقدر متراژ ساختمان شما بیشتر باشد، به مصالح بیشتری نیاز دارید و به طبع آن، هزینه دستمزد نیروی کار نیز یالاتر می رود. از سوی دیگر، متریالی که انتخاب می کنید نیز، بر قیمت اجرای نمای ساختمان، تاثیرگذار است. مصالحی همچون سنگ طبیعی و چوب، قیمت بالاتری نسبت به متریالی مثل فلز، استیل گالوانیزه، سیمان و آجر دارند. همچنین به دلیل دشواری در نصب و اجرا، پیمانکار ممکن است دستمزد بالاتری را برای کارگران در فاکتور قیمت ها درج نماید.

طراحی نما ساختمان یک طبقه

همانطور که بیان شد طراحی نما ساختمان یک طبقه ارتباط مستقیم با اقلیم و آب و هوا دارد. به عنوان مثال جهت ساخت و طراحی نما در مناطق کوهستانی از سطوح شیشه ای بزرگ به شدت خودداری نمائید. همچنین برای مناطق زلزله خیز استفاده از مصالح و موادی سرامیکی که مقاوت بالایی دارند، به شدت توصیه می شود. توجه داشته باشید مصالح مقاوم در برابر فرسایش خاک و آلودگی هوا برای شهر تهران بسیار مناسب می باشد.

طراحی نما ساختمان دو طبقه

امروزه برای طراحی نما ساختمان دو طبقه اغلب از ترکیب دو یا چند رنگ، مصالح و طرح های ساختمانی استفاده می شود. توجه داشته باشید که طراحی نمای بیرونی ساختمان باید با سبک معماری داخلی آن مطابقت داشته باشد. از رایج ترین نمای ساختمان که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است، سبک مدرن، کلاسیک، سنتی و تلفیقی است. معماری منحصر به فرد در عین حال ساده و زیبا مهم ترین  اصل اساسی در طراحی این سبک ها می باشد. امروزه یکی از مصالحی که در ساخت و ساز به خصوص به سبک مدرن استفاده می شود شیشه است. شیشه به راحتی با سنگ، کامپوزیت، فلز، آجر و … ترکیب شده و ظاهری زیبا و مدرن به ساختمان می بخشد.

طراحی نما ساختمان مدرن

به طور کلی سادگی در طراحی نما ساختمان مدرن همراه با خلاقیت و ایده های نو همراه است. در نماهای مدرن عموماً به جای یک متریال از ترکیب چند متریال استفاده می شود؛ همچنین پیچیدگی، تزئینات و جزئیات غیر ضروری در نمای مدرن تحت هیچ عنوانی طراحی نمی شود. در طراحی نما به سبک مدرن با استفاده از خطوط افقی و عمودی و ایجاد اشکال منظم سعی در ایجاد ظاهری زیبا و شکیل می شود.

طراحی نما ساختمان در اصفهان

همانطور که می دانید هنگام طراحی یک ساختمان، نما مهمترین بخش یک سازه محسوب می شود. طراحان ماهر و متخصص لوکس سازه طراحی نما ساختمان در اصفهان را با استفاده از به روزترین متدهای جهانی پیش خواهند برد. متناسب با اقلیم منطقه، ایجاد زیبایی بصری، میزان بودجه می توانید از نمای کلاسیک، مدرن یا تلفیقی استفاده نمائید.

طراحی نما ساختمان ویلایی

طراحی نما ساختمان ویلایی تاثیر بسزایی در افزایش ارزش مادی و زیبایی بصری سازه دارد. توجه داشته باشید نمای ساختمان ویلایی باید با فضا و بافت شهری و موقعیت جغرافیایی کاملا هماهنگی و مطابقت داشته باشد. می توانید برای طراحی نما ساختمان از انواع متریال قیمت مناسب که کارشناسان لوکس سازه پیشنهاد می دهند، استفاده نمائید.

طراحی نما ساختمان با سرامیک

طراحی نما ساختمان با سرامیک یکی از نماهای مقرون به صرفه و پرکاربرد است که در صنعت نماسازی کاربرد فراوانی دارد. از مزایای استفاده از این نوع متریال می توان به ظاهر زیبا و منحصر به فرد، مقاومت فیزیکی بالا، مقاومت بالا در برابر یخ زدگی، دوام بالا در برابر آب و نسوز بودن اشاره نمود. همچنین از معایب استفاده از سرامیک می توان به انتقال سر و صدا، انعکاس نور ظاهری در نمای ساختمان و بندهای مشخص نام برد. همچنین تغییرات جوی باعث انبساط و انقباض می شود که سرامیک از سیمان جدا شده و شکسته می شود.

چگونه نما ساختمان طراحی کنیم

همانطور که بیان شد طراحی نما ساختمان اصولی و استاندارد از مهم ترین مراحل ساخت و سازه یک پروژه می باشد. حال به بررسی سوال چگونه نما ساختمان طراحی کنیم، می پردازیم.

در طراحی نما ساختمان زیبا، کاربردی و متعادل می توانید نمای سنگی، شیشه ای، چوبی و غیره استفاده کنید. همچنین یکپارچگی سطح ساختمان، خطوط پنجره و ارتفاع ساختمان از مهم ترین عوامل در طراحی نما است.

طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان نقش بسزایی در کیفیت هر پروژه ساختمانی و درک مردم از ساخت و ساز دارد. امروزه معماران به اهمیت طراحی بیرونی در ساخت و بازاریابی پروژه های ساختمانی پی برده اند. به بیانی دیگر نمای بیرونی ساختمان بیانگر سبک و هویت سازه است که باید با بافت نمای ساختمان اطراف هماهنگ باشد. همچنین طراحی نمای ساختمان اداری و تجاری سبک های متفاوتی دارد که هر چه این کاور زیباتر، کاربردی تر و پر زرق و برق تر باشد؛ بیشتر و بهتر می تواند ویژگی های داخلی ساختمان شما را منعکس کند.

 ما در گروه معماری لوکس سازه نمونه کارهای طراحی نما ساختمان زیادی ارائه کرده ایم که با مشاهده آن ها به راحتی با سبک و متریال دلخواهتان آشنا خواهید شد، همچنین می توانیم پروژه شما را به بهترین شکل ممکن تا رسیدن به نتیجه مطلوب انجام دهیم. طراحان مجموعه معماری لوکس سازه از بهترین و به روزترین روش ها و متدهای دنیا استفاده می کنند تا هر آنچه مطابق میل کرفرما است را پیاده سازی کنند. توجه داشته باشید با هر میزان بودجه همراه با مشاوره و بازدید حضوری رایگان می توانید بهترین متریال سبک مورد علاقه تان را انتخاب نمائید و تا قبل از تایید طرح نهایی، تا چندین بار نقشه و پلان اولیه قابل تغییر و اصلاح است.

شما از چه سبک و متریالی برای طراحی نما ساختمان استفاده می کنید؟

طراحی و اجرای نمای ساختمان با لوکس سازه

اگر قصد طراحی و اجرای نمای ساختمان خود را دارید، احتمالا در مرحله جستجو برای انتخاب یک شرکت معماری ماهر هستید. ما به شما توصیه می کنیم اجرای پروژه خود را به شرکت های معتبری همچون لوکس سازه بسپارید تا نتیجه کار را دقیقا مطابق میلتان، تحویل بگیرید. در صورت نیاز به مشاوره رایگان و بازدید از محل پروژه، با یکی از شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی اصول و استانداردهای مهم از جمله سبک، کاربری، مصالح مورد استفاده و توضیح در مورد انواع سبک ها، طرح ها و متریال های اجرایی در طراحی و اجرای نمای ساختمان پرداخته شد، امید است خواندن این مقاله بتواند کمک به سزایی به شما در طراحی و اجرایی نمودن نمای ساختمان تان نماید.

14 دیدگاه دربارهٔ «طراحی نما ساختمان»

 1. آواتار مهدیه گلپور
  مهدیه گلپور

  سلام خسته نباشید، چجوری میتونم بفهمم طراحی نما کلاسیک برای ساختمان ما مناسب هست یا خیر؟

  1. سلام لطفا با با کارشناسای مجموعه تماس بگیرید با جزئیات بیشتر بهتون مشاوره بدهند

 2. سلام خسته نباشید، برای طراحی نما ساختمان مدرن از چه متریالی باید استفاده نمود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.