طراحی نمای کلاسیک ویلایی

طراحی نمای کلاسیک ویلایی

سبک های مختلف و متنوعی در طراحی و اجرای نمای ساختمان ویلایی در دسترس می باشند که با در نظر گرفتن عواملی همچون نقشه و پلان ساختمان، منطقه و محل قرار گیری ویلا، نمای به کار رفته در ساختمان های اطراف و غیره باعث انتخاب یکی از این سبک ها می شود. اما امروزه استفاده از نمای کلاسیک در طراحی نمای ویلا به دلیل سنخیت آن با هر ویلا و با هر نوع ویژگی و خصوصیتی کاربرد فراوانی داشته و طرفداران زیادی را به خود جذب نموده است.

نمای کلاسیک که سبکی لوکس و گران قیمت است، تلفیقی از هنر طراحی و معماری یونان و رم در گذشته های دور می باشد. ترکیب و استفاده از المان هایی چون ستون های بلند و مرتفع به همراه گچ کاری های بسیار زیبا و منحصر به فرد و نیز مجسمه هایی با تنوع فوق العاده همراه با تزئینات و جزئیات پیچیده که نشان دهنده اوج خلاقیت و عظمت یک ساختمان است، در این سبک رایج می باشد.

ویژگی‌های نمای کلاسیک برای ویلا و اصول طراحی آن

ویژگی های طراحی نمای کلاسیک ویلایی

طراحی نمای کلاسیک تنها منحصر به ساختمان های ویلایی نبوده و از آن ها برای طراحی نمای ساختمان های اداری و تجاری و مسکونی هم استفاده می شود. یکی از اصول مهم در طراحی نمای کلاسیک ساختمان های ویلایی توجه به اصل تقارن و عناصر حجمی و خطوط خمیده است که اگر طراح نما بتواند این اصول را با بهره گیری از متدهای جدید روز دنیا به خوبی رعایت و اجرا نماید علاوه بر زیبایی و شاخص نمودن ساختمان بر ارزش اقتصادی آن هم می افزاید. استفاده از  پنجره های عریض در طراحی نمای کلاسیک ویلا گویای گستردگی ارتباط بصری ساختمان با تمامی فضاهای اطراف اعم از درونی و بیرونی است. همچنین در طراحی نمای کلاسیک ساختمان های ویلایی از مصالحی مانند سیمان و سنگ و یا مصالح پیش ساخته استفاده می شود که در این بین سیمان و مصالح پیش ساخته در مقایسه با سنگ هم از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار بوده و هم به لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه می باشند.

مزایای استفاده از نمای کلاسیک در طراحی نمای ویلاها

از جمله مزایای مهم طراحی نمای کلاسیک ساختمان‌های ویلایی می توان به:

  1. استحکام بالا
  2. میزان دسترسی به مصالح
  3. بومی سازی
  4. شخصیت سازی

برای ویلا اشاره کرد.

1. استحکام بالا

نمای کلاسیک به دلیل برخورداری از استحکام و مقاومت بالا هم طرفداران زیادی دارد و هم باعث ایجاد احساس امنیت خاطر افراد نسبت به عدم خرابی نمای ساختمان ویلا طی سال ها می گردد. بعضی از نماها به دلیل مقاومت و ‌استحکام پایین به شرایط اقلیمی و آب و هوایی و رطوبت و تغییرات جوی سریعا واکنش نشان داده و سبب خرابی و آسیب رساندن به نمای ساختمان ویلا می شوند.

2. میزان دسترسی به مصالح

مصالح مورد استفاده در طراحی نما ساختمان اعم از سنگ تراورتن و مرمر و سیمان و غیره در ایران به وفور یافت شده و به راحتی در دسترس می باشند.

3. بومی سازی

 طراحی و کاربرد عناصر و المان های ایران باستان در نمای کلاسیک ساختمان های ویلایی باعث ایجاد هماهنگی و تطابق با فرهنگ ایرانی و بومی سازی آن گردیده است که حس آرامش و امنیت خاطر را به افراد القا می نماید.

4. شخصیت سازی برای ویلا

وجه تمایز و مشخصه اصلی نمای کلاسیک در ساختمان های ویلایی ایجاد شخصیت ویژه برای این نوع بناها است به عبارت دیگر عدم کپی برداری و هم شکل و یکسان نبودن نمای ساختمان های ویلایی سبب متفاوت و منحصر به فرد بودن آن ها می گردد.

انواع معماری نمای کلاسیک ساختمان های ویلایی

  1. معماری کرنتین
  2. معماری دوریک
  3. معماری یونیک

در ادامه توضیحات بیشتری را راجع به هر یک از این متدها، ارائه می دهیم.

1. معماری کرنتین

 این شیوه معماری که معماری معبد هم نامیده می‌شود، بیشتر در معابد مورد استفاده قرار می گرفت و در آن سرستون ها شکل و حالت زنگ داشتند و مسیر جایگیری آن ها به سمت سقف معبد بود.

2. معماری دوریک

وجه مشخصه این شیوه معماری دارا بودن ظاهری زیبا و رسمی با ستون های بسیار بلند و ساده و البته بدون نقش و نگار است که در قسمت بالایی باریک و در قسمت میان به صورت محدب و در قسمت پایین عریض تر بوده و در اندازه و سایز های مختلفی در نمای ویلا به کار برده می شوند. همچنین نسبت بلندی و ارتفاع این ستون ها به قاعده شان در این سبک از معماری شش به یک است.

3. معماری یونیک

در این نوع معماری از ستون های تقریبا باریک و بلندی به همراه سر ستون های پیچ خورده که شباهت زیادی به حلزون دارند، استفاده می شود. وجه تمایز معماری یونیک با معماری دوریک در نحوه جای گیری و شکل سر ستون ها می باشد. بدین معنی که در معماری دوریک سرستون ها بر روی سکویی پله دار نصب می گردند اما در معماری یونیک سرستون ها بر روی یک ستون دایره ای که از سنگی یکنواخت و تراشیده شده به همراه فرورفتگی هایی طبیعی که در آن ساخته شده است بهره می برند.

شاخصه های نمای کلاسیک ساختمان ویلایی

شاخصه های نمای کلاسیک ساختمان ویلایی، به شرح زیر است:

1. رعایت اصل هماهنگی و تناسب

هماهنگی و توازن در طراحی نمای کلاسیک ساختمان های ویلایی یکی از مهم ترین شاخصه های موجود در این گونه نما می باشد.

2. وجود تقارن در اجزاء

یکی از موارد بسیار مهم در طراحی نمای کلاسیک رعایت اصل تقارن و هم قرینه بودن اجزا می باشد.

3. وجود ستون های منقش و بلند

وجود ستون های تزئین شده در نمای ورودی ساختمان های ویلایی از دیگر شاخصه های مهم به کار رفته در نمای کلاسیک می باشد.

4. استفاده از سقف های بلند

سقف های بلند در طراحی نمای کلاسیک ساختمان های ویلایی نقش بسیار ارزنده و تعیین کننده ای دارند، چرا که هر چه سقف بلندتر باشد زیبایی و عظمت نمای آن صد چندان خواهد شد.

از دیگر طرح ها و نقشه هایی که در نمای کلاسیک ساختمان های ویلایی از آن ها بهره برده می شود، می توان به استفاده  از سیستم های نورپردازی، استفاده از گل ها و گیاهان طبیعی و ترکیب رنگ های مختلف برای ایجاد هماهنگی و هارمونی بیشتر و نیز تلفیق سبک مدرن با کلاسیک و  استفاده از مصالح جدید در طراحی نما اشاره نمود.

جمع بندی

در این مقاله راجع به ویژگی های طراحی نمای کلاسیک ویلایی، مشخصات ظاهری، سبک ها و مزایای اجرای آن پرداختیم. سبک کلاسیک نشان دهنده تفاخر و تجملات و بیان کننده شخصیت مالک ساختمان است. اگر قصد دارید تا نمای ویلای خود را سبک کلاسیک اجرا کنید، می توانید از کمک و مشاوره مهندسین ما در مجموعه لوکس سازه، استفاده نمایید. برای برقراری تماس با ما، با شماره تلفن های پشتیبانی در سایت درج شده است.

فهرست مطالب

لینک مفید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.