طراحی نمای مدرن ساختمان

طراحی نمای مدرن ساختمان

نمای ساختمان را می توان به عنوان یکی از اصلی ترین و البته مهمترین جنبه های زیبایی آن دانست. در واقع این بخش تأثیر به سزایی بر روی ارزش ساختمان و البته دیدگاه افراد نسبت به آن دارد. همین عامل هم باعث شده تا در دهه های گذشته، اهمیت بسیار زیادی به خود گیرد. همین عامل باعث شده تا سبک های مختلفی برای طراحی نما ساختمان ایجاد شود. در این میان سبک مدرن را می توان به عنوان یکی از پرطرفدارترین نمونه هایی دانست که می‌تواند به سادگی هر چه تمام‌تر باعث جذب افراد شود. با این حال گروه قابل توجهی از افراد، اطلاعات دقیقی پیرامون طراحی نمای مدرن ساختمان نداشته و ویژگی های آن را نمی دانند. ما در این مقاله سعی داریم تا مروری بر روی موضوع طراحی نمای مدرن ساختمان داشته و شما را بیشتر با سبک مدرن برای طراحی نمای ساختمان آشنا سازیم.

اهمیت سبک مدرن برای طراحی نمای ساختمان

 

همان گونه که اشاره کردیم، طی دهه های گذشته، سبک های مختلفی برای طراحی نمای ساختمان ایجاد شده است. اما در این میان طراحی نمای مدرن ساختمان بیش از سایرین به محبوبیت رسیده است. این موضوع دلایل متفاوتی دارد. نخستین دلیل آن، جذابیت منحصر به فردی این سبک است. در واقع این سبک می تواند در عین سادگی، جلوه ای بسیار زیبا و دلنشین به خانه شما بدهد. مازاد بر این خانه های ساخته شده بر مبنای این سبک در میان نسل جدید، محبوبیت بیشتری دارند. همین عامل باعث می‌شود تا تقاضا و البته قیمت آنها نسبت به بناهای دیگر بیشتر باشد. اجرای ساده و کم هزینه را می توان از دیگر دلایل محبوبیت سبک مدرن برای طراحی نمای ساختمان دانست. این سبک بر خلاف نمونه های کلاسیک، نیازی به گچ بری های های پیچیده یا به کارگیری المان های مختلف و پر هزینه ندارد. همین امر باعث می‌شود تا اجرای آن نسبت به روش های دیگر کم هزینه تر باشد. البته این ویژگی در طراحی داخلی ساختمان بر مبنای سبک مدرن هم دیده می شود. داشتن سادگی و البته نظم ایده‌آل را می‌توان از دیگر دلایل محبوبیت سبک مدرن دانست. در حقیقت این سبک بر خلاف نمونه های دیگر، از جزئیات بیهوده پرهیز کرده و اجازه می‌دهد تا مفاهیم و الگوها به شیوه ای ساده و منحصر به فرد خود را نمایش دهند.مجموع این عوامل در کنار همدیگر سبک مدرن را برای طراحی نما و یا طراحی داخلی ساختمان محبوب کرده اند.

ویژگی های طراحی نمای مدرن ساختمان

 

سبک مدرن هم م انند سایر سبک های تزئین نما یا طراحی داخلی ساختمان، ویژگی های مختص به خود را دارد و بایستی بر اساس اصول و روشهای ویژه پیاده شود. این موضوع اجازه می‌دهد تا هماهنگی موجود در داخل نما به حداکثر حالت خود رسیده و در نتیجه بنای زیباتر و جذاب تری را داشته باشیم. تنوع این اصول بسیار زیاد است. با این حال ما سعی کرده ایم که برخی از آنها را در ادامه برای شما ذکر کنیم تا بهتر با آنها آشنا شوید.

پرهیز از تزیینات

 

پرهیز از تزئینات را می‌توان به عنوان یکی از نخستین اصول طراحی نمای مدرن ساختمان دانست. در این روش عموماً خبری از تزیینات پر نقش و نگار رایج در سبک های کلاسیک و قدیمی نیست. به جای آن غالباً از الگوهای انتزاعی یا ساختار های هندسی و صاف استفاده می شود. در این روش عموما سقف های صاف و دیوارهای ساده به چشم می خورد.

تاکید بر اشکال مستطیلی

 

تاکید بر اشکال مستطیلی را می‌توان یکی از اصول سبک مدرن برای طراحی نمای ساختمان دانست. در این سبک عموما بنا های مکعب مستطیل زیادی به چشم می خورد. از جمله آنها می توان به پنجره ها، طبقات مختلف، تراس ها، پارکینگ و موارد مختلف اشاره کرد که همگی آنها بر مبنای یک ساختار مستطیل شکل  چیده می شوند. در این سبک خطوط عمودی و افقی زیادی در بخش های مختلف به چشم خورده و استفاده از خطوط منحنی و جهت دار رواج اندکی دارد.

رنگ های خنثی

 

به کارگیری رنگ های خنثی را می توان جزو اصول و ویژگی های دیگری دانست که در طراحی نمای مدرن ساختمان دیده می‌شود. در این روش عموما رنگ های کرم، قهوه ای، خاکستری، بژ، سفید، سیاه و موارد مشابه محبوبیت بیشتری دارد. اغلب خانه هایی که در طی دهه‌های گذشته بر مبنای این سبک ساخته شده اند، ترکیب دو رنگ سیاه و سفید در کنار پالت های آجری را در اولویت خود قرار داده اند. همین عامل باعث شده تا بسیاری از افراد عادی، سبک مدرن را با این ترکیب به خاطر بیاورند.

افزون بر سه ویژگی مورد نظر، اصول و قواعد دیگری هم وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به ایجاد عمق و فضاسازی، به کارگیری تکنولوژی های مدرن، استفاده از ساختارهای بازشو، نورپردازی پس زمینه ای و موارد دیگر اشاره کرد.

سخن آخر

نمای ساختمان را می توان جزو بخش های مهم یک بنا در نظر گرفت. همین عامل باعث شده تا این قسمت هم مانند طراحی داخلی ساختمان، پیچیدگی های بسیار زیادی داشته باشد. یکی از محبوب ترین سبک هایی که برای تزئین این بخش خلق شده، سبک مدرن است که طرفداران زیادی داشته و می تواند ارتباط مستقیمی با ارزش بنا داشته باشد. با این حال بخش قابل توجهی از افراد هنوز به خوبی با آن آشنایی ندارند. ما در این مقاله سعی داشتیم تا مرور واضحی بر روی آن داشته و جنبه های مختلفش را خدمت شما بیان کنیم. با این اوصاف باید عنوان کنیم که پیاده‌سازی این سبک نیازمند تجربه و مهارت زیادی است. همین کمک گرفتن از یک تیم متخصص را الزامی کرده است.

کارشناسان ما در گروه لوکس سازه می توانند بهترین نمای مدرن را برای ساختمان شما پیاده کنند. ما با تکیه بر تجربه چندین ساله خود می توانیم جلوه ای مدرن و زیبا را  به بنای شما بدهیم. لذا اگر تمایل دارید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری را کسب کنید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

لینک مفید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.