طراحي مطب دندانپزشكي

دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی

زمانی که قصد طراحی طراحي مطب دندانپزشكي خود را دارید، اما نمی دانید از کجا شروع کنید، نشان دهنده این است که به مشاوره یک فرد یا تیمی کاربلد در این زمینه نیاز دارید. مطالعه در باب طراحی داخلی محل کار و فراگیری نکاتی در این خصوص نیز می تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد؛ اما کافی نیست. چرا که شما هر چقدر هم اطلاعات خوبی را در این زمینه پیدا کنید، تجربه کافی برای طراحي مطب دندانپزشكي را ندارید. اینجاست که اهمیت همکاری با یک شرکت مهندسی فعال در زمینه طراحی داخلی ساختمان، بیش از پیش خودش را نشان می دهد. اگر مایلید تا اطلاعات بیشتری راجع به طراحی داخلی مطب دندان پزشکی و نکات مرتبط با آن به دست بیاورید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

بازسازی یا نوسازی دکوراسیون مطب؟

یکی از سوالاتی که ما در وهله اول از مشتریان خود می پرسیم، این است که قصد انجام یک بازسازی جزئی در طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی خود را دارند و یا اینکه می خواهند یک تغییر اساسی در ساختار محل کار خود ایجاد کنند. اگر شما در حال نقل مکان به دفتر جدیدی باشید، احتمالا به یک تغییر اساسی در دکوراسیون داخلی مطب دندان پزشکی هستید، اما اگر از دکور فعلی خود خسته شده اید و یا اینکه وسایل شما کهنه و مستعمل شده است و رنگ دیوارها به دلیل گرد و خاک و ذرات آلودگی سیاه شده است، می توانید یک بازسازی کلی برای دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی خود انجام دهید.

بنابراین انتخاب میان گزینه های نوسازی یا بازسازی ساختمان، بر اساس شرایط محیط کار، بودجه و خواسته شما از امر طراحی داخلی، می تواند متفاوت باشد.

مراحل انجام دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی

مراحل انجام طراحي مطب دندانپزشكي، شامل طراحی پلان، انتخاب سبک، تعیین متریال موردنیاز و خرید وسایل متناسب با سبک انتخابی برای انجام این کار می باشد. در ادامه این بخش، راجع به هر یک از این موارد، توضیحات بیشتری را ارائه می دهیم.

طراحی پلان

مرحله اول طراحي مطب دندانپزشكي، طراحی پلان است. با استفاده از طراحی پلان، می توانید فضای داخلی را طراحی کرده و حتی جانمایی پنجره ها و لوازم موجود در اتاق معاینه و سالن انتظار را نیز مشخص کنید. یکی از مهم ترین بخش هایی که باید در طراحی داخلی آن دقت زیادی به خرج داد، محوطه ورودی و سالن انتظار دندانپزشکی است. هر چه طراحی شما کامل تر و بی نقص تر باشد، در جلب توجه مشتریان و انتقال احساس خوب به آن ها، موفق تر خواهید بود. ضمن اینکه برخی از نرم افزارهای طراحی پلان، حتی قابلیت این را دارند که شما جلوه‌ های نور را تنظیم کنید و چگونگی تأثیر نیروهای خارجی بر ساختمان را در نظر بگیرید. طراحی پلان مطب دندانپزشکی پیش از شروع به ساخت، این مزیت را دارد که مشتری می تواند نمای کامل و دقیقی از نتیجه پروژه را به صورت مجازی ببیند.

انتخاب سبک

یکی از موارد مهم در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی، انتخاب سبک است. انتخاب سبک به عواملی همچون سلیقه کارفرما، متراژ ساختمان و مواردی از این دست دارد. پرطرفدارترین سبک برای طراحی داخلی مطب دندانپزشکی، سبک مدرن است که علاوه بر زیبایی، محیطی کارآمد را برای رفت و آمد کارکنان و بیماران، فراهم می نماید.

هم اکنون زمان آن است که در مورد سبک انتخابی خود تصمیم بگیرید و پس از شروع به طراحی پلان، آن را با مدیریت پروژه در میان بگذارید. همچنین به عنوان کارفرمای پروژه، باید ایده و طرح هایی را که در ذهن دارید، با مدیریت پروژه و تیم طراحی و نقشه کشی در میان بگذارید. فراموش نکنید که انتخاب های شما باید با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. اینگونه طراحی شما بی عیب و نقص بوده و علاوه بر زیبایی ظاهری، کاربری آسانی برای کار کردن نیز خواهد داشت. اگر سررشته کافی از دانش طراحی و دکوراسیون داخلی ندارید، می توانید به مشاوره طراحان ما در لوکس سازه اعتماد کنید، تا بهترین مدل طراحی ویلا را برای شما پیاده سازی نمایند.

تعیین متریال مورد استفاده

طراح به طور پیش فرض، طراحی داخلی مطب را با متریال و مصالح مختلف انجام می دهد. هنگامی که مشتری برای مشاهده طرح به دفتر شرکت مراجعه می کند، می تواند متریال را به خواست خود تغییر دهد. برای مثال یک مشتری ترجیح می دهد برای داشتن جلوه ای لوکس و لاکچری، از نمای چوبی برای کاور دیوارها به جای رنگ روغن یا کاغذ دیواری استفاده کند. تعیین متریال مورد استفاده در طراحی پلان مطب دندانپزشکی، به برآورد مجموع هزینه های ساخت کمک می کند.

خرید لوازم و چیدمان آن ها

آخرین مرحله ای که در هنگام دکوراسیون داخلی درباره آن تصمیم گیری می شود، خرید لوازم متناسب با سبک طراحی است. اگر طراحی داخلی مطب دندان پرشکی شما به سبک مدرن است، باید مبلمان، صندلی ها، درب ها، کاغذ دیواری و سایر اکسسوری های تزئینی مثل گلدان، ساعت و قاب های هنری نیز به سبک مدرن باشد تا به تکامل طراحی فضای شما کمک کند. همچنین اگر در مطب دندانپزشکی خود پنجره هایی دارید، می توانید یونیت های دندان پزشکی را در کنار آن ها قرار دهید تا ضمن بهره مندی از نور مصنوعی، از نور طبیعی نیز در حین کار برخوردار شوید.

 برآورد هزینه در دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی

 آخرین مرحله در طراحي مطب دندانپزشكي، برآورد هزینه است که از برآیند آنالیز متریال انتخابی، متراژ در دسترس و سبک مورد نظر به دست می آید. اگر محدودیتی در تخصیص بودجه برای انجام این کار ندارید، می توانید بهترین دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی را انجام دهید.

نکات مهم در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی، شامل دو بخش کلی می شود:

  • سالن انتظار
  • اتاق معاینه

طراحی داخلی این دو بخش اگرچه در دو فاز جداگانه اجرا می شود، اما طراحی آن ها باید در یک راستا و در جهت تکامل یکدیگر باشد. برای مثال، بهتر است که طراحی داخلی اتاق انتظار با اتاق معاینه، هر دو با یک سبک مشخص و ترکیب رنگی یکسان انجام شود. به همین منظور، در این بخش از مطلب نکاتی را آماده کرده ایم که مطالعه آن ها، دیدی وسیع تر به شما برای جنبه های مختلف طراحی می دهد.

در مرحله بعد ، لیستی از همه چیزهایی را که برای جایگزینی یا به روزرسانی لازم دارید ، مانند مبلمان ، روشنایی ، لوازم و رنگ های دیواری تهیه کنید. اگر این کار بسیار زیاد به نظر می رسد ، یک طراح داخلی را استخدام کنید که به شما در دستیابی به ظاهری تمیز و حرفه ای از دفتر کمک می کند که خیلی احساس استریل و سرما نمی کند.

1. نوسازی دیوارها

بیماران شما، زمان زیادی را در اتاق انتظار و اتاق معاینه سپری می کنند. بنابراین نوسازی دیوارها از اهمیت بالایی در امر طراحی داخلی مطب دندانپزشکی برخوردار است. رنگ آمیزی، استفاده از کاغذ دیواری یا متریالی مانند چوب و ترمووود، رنگ تازه می تواند فضای شما را تمیز و جدید کند. با نوسازی دیوارها، بیماران احساس بهتری را در فضای کاری شما تجربه می کنند. بهتر است از رنگ های خنثی و روشن برای رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری استفاده نمایید. رنگ های تند و جسورانه، انتخاب مناسبی برای دکوراسیون داخلی یک مطب دندانپزشکی نیستند. اما می توانید برای اتاق معاینه کودکان، از رنگ های شاد و کودکانه برای کاهش استرس و جلب توجه آن ها استفاده نمایید. رنگ های مبلمان و دکوراسیون را در اتاق انتظار در نظر بگیرید و بر این اساس رنگ دیوار را انتخاب کنید.

2. چیدمان مبلمان

مبلمان بخش مهمی از طراحي مطب دندانپزشكي شماست و اگر قدیمی و مستعمل باشد، احساس خوبی را به بیماران شما منتقل نمی کند. در صورت داشتن ترک و آسیب قابل مشاهده، مبل و صندلی ها را در اتاق انتظار مطب با یک مبلمان جدید جایگزین کنید. همچنین می توانید برخی از قفسه ها، اکسسوری های تزئینی مانند قاب عکس و گلدان و همچنین لوازم جانبی را به محیط خود اضافه کنید تا دفتر شما مدرن تر و دوستانه تر شود. اطمینان حاصل کنید که صندلی های کافی برای همه وجود دارد تا برخی از افراد مجبور به ایستادن نباشند.

3. استفاده از آثار هنری

استفاده از آثار هنری در مطب های دندانپزشکی، راهی عالی برای گرم کردن فضا و ایجاد شخصیت برای آن است. برای زیباسازی فضا لازم نیست از آثار هنری گران قیمت یا دکوراسیون دیواری استفاده کنید. هنر باید با بقیه دکوراسیون مطابقت داشته باشد و با رنگ دیوار در تقابل نباشد. برخی از دندانپزشکان تمایل دارند تصاویر قبل و بعد از کار روی دیوارها را آویزان کنند، اما انجام این کار می تواند سبب ساز ناراحتی در بیماران باشد. پس از آثار هنری مناسب برای سالن انتظار استفاده کنید و بسته به اندازه اتاق، از دو تا سه قطعه مینیمالیستی را به فضا اضافه نمایید.

4. گیاهان و گل ها

اگر محیط مطب شما کسل کننده و سرد به نظر می رسد، استفاده از گل ها و گیاهان سبز، بهترین راه برای زنده کردن آن است. گیاهان تزئینی و گل های تازه به بیماران شما کمک می کنند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند. گیاهان مصنوعی برای دفاتر دندانپزشکی بسیار عالی هستند؛ زیرا نیازی به آب دادن آن ها یا نور خورشید. فقط به یاد داشته باشید که هفته ای یک بار برگ ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا گرد و غبار را از بین ببرید و فضای سبز شما به اندازه روز اول، جذاب باشد.

5. نورپردازی

اگر منبع اصلی نورپردازی شما در دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی مهتابی های سفید رنگ است، به فکر چند لامپ آفتابی باشید تا فضا گرمتر و جذاب تر شود. در صورت عدم وجود نور کافی، حتی زیبا ترین اتاق ها می توانند تاریک به نظر برسند.

6. مجلات و سرگرمی

استفاده از مجلات روز یک اتفاق جالب در اتاق انتظار مطب دندانپزشکی است و بیماران از آن ها برای سپری کردن مدت زمان انتظار خود استفاده می کنند. می توانید برخی از کتاب ها و مجلات را به عنوان جزئی از دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی در کتابخانه های دیواری قرار دهید.

7. موسیقی پس زمینه

پخش موسیقی تسکین دهنده در مطب دندانپزشکی شما می تواند به بیماران شما کمک کند تا احساس آرامش داشته و از نظر روحی حال بهتری داشته باشند. از پخش موسیقی یا موسیقی با صدای بلند با اشعاری که ممکن است برای برخی از بیماران نگران کننده باشد، خودداری کنید.

8. اسباب بازی ها و کتاب های بچه ها

بسیاری از ایده های دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی، فقط شامل مواردی برای بزرگسالان است، اما کودکان نیز می توانند جزو مراجعین شما باشند. همچنین آن ها از رفتن به  مطب دندانپزشکی بیشترین ترس را دارند. بنابراین حتماً منطقه ای را به قرار دادن اسباب بازی ها، کتاب ها و بازی های سرگرم کننده اختصاص دهید.

بعضی اوقات، بچه ها والدین خود را در مطب دندانپزشکی همراهی می کنند و ممکن است هنگام انتظار حوصله ان ها سر برود.  بنابراین ایجاد یک منطقه سرگرمی آن ها را مشغول نگه می دارد و از تنگی حوسله و خلق شان جلوگیری می کند.

دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی با لوکس سازه

عملکرد و بهره وری از ویژگی های اصلی هر محیط کاری موفق است. برای به دست آوردن بیشترین استفاده از فضای خود، باید دکوراسیون داخلی را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. اگر قصد بازسازی یا دکوراسیون داخلی مطب دندان پزشکی خود را دارید، می توانید از مشاوره رایگان ما در مجموعه لوکس سازه برای انجام این کار استفاده نمایید. طبیعتا طراحی داخلی هر محیط با نکات و جزئیاتی همراه است که ممکن است از دید ما به عنوان یک فرد عادی دور مانده باشد اما یک شرکت طراحی داخلی، اشراف و آشنایی کاملی به هر یک از این موضوعات دارد. مجموعه لوکس سازه به واسطه سال ها تجربه و داشتن کادری مجرب، دارای نمونه کارهای موفق در زمینه دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی است.

سخن پایانی

در این مطلب راجع به مراحل و نکات مهم در مورد طراحي مطب دندانپزشكي صحبت کردیم. برای داشتن بهترین طراحی، رعایت این نکات و توجه به برخی از الزامات در طراحی محیط های کاری بسیار ضروری است. توصیه ما این است که برای انجام این کار تخصصی، از افراد حرفه ای و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

فهرست مطالب

لینک مفید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.