طراحی داخلی رستوران مدرن

طراحی داخلی رستوران مدرن

طراحی داخلی رستوران ها برای مالکان آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع این طراحی بیش از آن که جنبه زیبایی داشته باشد، به عنوان ابزاری جهت بازاریابی شناخته می شود؛ چراکه اغلب مشتریان تمایل دارند تا در محیطی شیک و مدرن نسبت به صرف غذا یا نوشیدنی اقدام کنند. همین عامل باعث شده تا تقاضای زیادی برای طراحی داخلی رستوران مدرن ایجاد شود.

با این حال بخش قابل توجهی از این متقاضیان، اطلاعاتی پیرامون اصول این شیوه از طراحی نداشته و جنبه های مختلفش را نمی دانند. ما در این مقاله سعی داریم تا ابتدا اصول اولیه طراحی داخلی ساختمان را برای شما شرح داده و سپس نکات مهم پیرامون طراحی داخلی رستوران های مدرن را برای شما بیان کنیم. بدون شک این دو مولفه در کنار همدیگر می توانند درک صحیحی از چگونگی طراحی داخلی رستوران را به شما بدهند؛ پس بهتر است حتما ما را تا انتها همراهی فرمایید.

 

اصول اولیه برای طراحی داخلی ساختمان رستوران

طراحی داخلی ساختمان را می توان به عنوان یکی از مهم ترین و البته حیاتی ترین مولفه هایی در نظر گرفت که می تواند تاثیر مستقیمی بر روی زیبایی داخلی خانه های شما داشته باشد. این پروسه اصول و مراحل مختص به خود را دارد. اگرچه گستردگی این اصول بسیار زیاد است، ولی ما سعی می کنیم تا مهمترین آنها را برای شما بیان کنیم. شاخص ترین قانونی که در طراحی داخلی ساختمان وجود دارد، توجه به نورپردازی آن است.

در واقع فضای داخلی شما باید به شیوه‌ای مناسب روشن شود. بدین منظور می توان از نور طبیعی آفتاب یا لامپ استفاده کرد. تناسب بین لامپ ها و رنگ بندی محیط باید به نحوی باشد که هماهنگی لازم را داشته و موجب اذیت شدن چشم نشود. به همین جهت باید رنگ آمیزی محیط را هم متناسب با آن انجام دهید. برای مثال استفاده از رنگ زرد و لامپ های طلایی می تواند تا حدود زیادی موجب زدگی شود.

با این حال به کارگیری این رنگ در کنار لامپ های سفید ال ای دی، می تواند نتایج بسیار بهتری را به همراه داشته باشد. البته در کنار رنگ بندی باید به دکوراسیون و اکسسوری های داخلی خانه هم توجه کرد. این موضوع جزو مهمترین اصول طراحی داخلی ساختمان است. چینش اکسسوری ها، از مولفه های دیگری است که تا حدود زیادی به سبک دلخواه شما بستگی دارد.

برای مثال در سبک پست مدرن، غالبا تعداد وسایل اندک بوده و عموما تاکید زیادی بر روی بکارگیری وسایلی با چند کاربرد مختلف وجود دارد. در حالی که سبک کلاسیک بیشتر بر روی استفاده از وسایل زیاد و قرار دهی آنها با فاصله نزدیک از همدیگر است. لذا باید ابتدا سبک خود را تعیین و سپس بر مبنای آن اقدامات دیگر طراحی داخلی ساختمان را مشخص کنید.

12 ایده برای طراحی داخلی رستوران مدرن

 

1. طراحی رستوران با ورودی زیبا

اینکه مشتریان در بدو ورود به رستوران با چه چیزی رو به رو می شوند اولین برخورد و تاثیر انرژی حاکم بر رستوران می تواند باشد. طراحی یک ورودی زیبا با ایده های جذاب، به عنوان مثال قرار دادن آبنما یا مجسمه های مدرن و خاص، نورپردازی مسیر ورودی به داخل رستوران، نمایان بودن نام رستوران از خیابان و … می تواند بر ارزش کلی رستوران بیافزاید.

2. مفهوم خود را با رنگ به اشتراک بگذارید

داده های روانشناختی وجود دارد که اهمیت انتخاب رنگ را تأیید می کند. تاثیر رنگ با 80 درصد شناخت برند مرتبط است. رنگ‌های خنثی به عنوان رنگ‌های خوش‌آمد تلقی می‌شوند و سفید و نقره‌ای مردم را به فکر کمال می‌اندازد. بسته به اینکه به چه حس و زیبایی می‌خواهید، قبل از بیرون آوردن سطل رنگ، کمی تحقیق کنید.

3. از عناصر شاخص استفاده کنید

امروزه نسل جدید تمایل به تجربه های متفاوت دارند، هرچقدر بتوانید از عناصر جذاب و منحصر به فرد در طراحی داخلی رستوران مدرن خود استفاده کنید مشتریان بیشتری جذب خواهید کرد. به عنوان مثال استفاده از لوسترهای خاص وارداتی و یا طرح های انحصاری که در بازار موجود نیستند، دیوارهای دیزاین شده با المان های فلزی، تابلوهای دستی خاص، استفاده از گونه های گیاهی خاص و ….

4. طراحی کانتر و میز بار مدرن

رستوران ‌های مدرن بارهای خود را با طراحی ‌های شیک می ‌سازند. استفاده از سنگ مرمر، نورپردازی منحصر به فرد و متریال فلزی می تواند به مدرن شدن ظاهر رستوران شما کمک کند.

5. چاشنی هنر به مقدار لازم

فراتر از اینکه چه سبک هنری را انتخاب می کنید، مهم است که در نظر بگیرید که چقدر هنر نیاز دارید. زیبایی شناسی مینیمالیستی یک ویژگی محبوب طراحی مدرن است. گاهی اوقات کمتر و بیشتر است. فقط باید مطمئن شوید که هنر شما با مفهوم رستوران شما مطابقت دارد و در جاهای لازم به نمایش گذاشته شده است.

6. به طرز شگفت انگیزی چیدمان کنید

اگر در سایت های خارجی «طراحی رستوران مدرن» را جستجو کنید، تعداد زیادی چیدمان مختلف صندلی و مبلمان را مشاهده خواهید کرد. هدف شما هم یافتن مبلمانی است که زیبایی شناسی رستوران شما را منعکس کند. بنابراین اگر زیبایی شناسی شما «مینیمالیسم مدرن» است، احتمالاً به سراغ لبه های تیز و مواد فلزی می روید.

8. عدم تطابق مواد

استفاده از متریال ها و بافت های مختلف در طراحی داخلی شما یک روش ساده و در عین حال موثر برای دکوراسیون است. به عنوان مثال، تضاد چوب و فلز به خودی خود دکور است، قبل از اینکه ظاهر رستوران را نهایی کنید. به ترکیب مواد با توجه به طرح و سلیقه خود بیاندیشید. مثلا:  ترکیب شیشه در کنار بافت های مختلف، چوب با دیوارهای تیره یا رنگ خنثی، فلز با چوب، سرامیک با پارچه، پارچه در برابر چوب یا شیشه و …. یکی دیگر از نکات حرفه ای ترکیب الگوها است. لازم نیست همه چیز مطابقت داشته باشد!

9. طراحی سقف های مدرن

سقف شما می تواند به عنوان یک المان زیباسازی مورد استفاده قرار گیرد. سقف کاذب یک عنصر ضروری در هر طراحی داخلی است. به عنوان عایق صدا، مخفی کردن سیم و لوله ها، ایمنی در برابر آتش، عایق حرارتی و غیره مفید است. استفاده از نور ملایم در سقف کاذب، رستوران شما را مجلل جلوه می دهد. چراغ های LED نواری برای نورپردازی می تواند گزینه مناسبی باشد.

10. ایجاد یک گالری بر دیوار رستوران

پوشاندن دیوار با انواع مختلف هنر و عکس، پس ‌زمینه فوق ‌العاده‌ای را فراهم می ‌کند. سعی کنید از قاب ها و قطعات با اشکال، اندازه ها و بافت های مختلف استفاده کنید.

11. طراحی آشپزخانه باز در رستوران

یک آشپزخانه قابل مشاهده و تمیز و مرتب نه تنها کارایی رستوران را بالا می برد، بلکه مشتریان را برای تماشای غذای خود در مقابل آنها هیجان زده می کند.

12. دستشویی های خود را فراموش نکنید

در طراحی داخلی رستوران محل قرارگیری دستشویی ها بسیار مهم است. به همین ترتیب معمولا سرویس بهداشتی را در کنار درب ورودی قرار می دهند. در طراحی دستشویی مدرن می توان از سنگ های تیره و نورپردازی های خاص استفاده نمود.

نکات مهم برای طراحی داخلی رستوران مدرن

حال که با اصول اولیه طراحی داخلی ساختمان آشنا شدید، یقینا می توانید به شیوه ای بهتر نسبت به ارائه اصول جهت طراحی داخلی رستوران مدرن اقدام کنید. برای طراحی این مورد نیز بایستی در گام اول به نورپردازی محیط توجه کنید. غالباً رستوران های مدرن از نورپردازی لایت و آرامی استفاده می کنند. به همین جهت است که رنگ های زرد در آن محبوبیت بیشتری داشته و عموما تعداد لامپ ها هم اندک است.

رنگ محیط در طراحی داخلی رستوران های مدرن اهمیت زیادی دارد. در واقع اغلب این رستوران ها رنگ های مات و تیره را به نمونه های روشن ترجیح می دهند. همین عامل هم باعث می شود تا محیط ساختاری پست مدرن و زیبا به خود بگیرد که برای طرفداران این سبک جذابیت بیشتری دارد. لازم به ذکر است که ۸۵ درصد از تصمیمات خرید، تحت تاثیر رنگ محیط گرفته می شود. لذا سعی کنید تا در کنار رنگ های مات، از نمونه های پر جنب و جوش هم استفاده کنید. در هر حال دوری از رنگهای کسل کننده می تواند تاثیر مستقیمی بر روی افزایش فروش شما داشته باشد.

نوع میز و صندلی و چیدمان محیط صرف غذا هم ارتباط مستقیمی با جذابیت دکوراسیون داخلی یک رستوران مدرن دارد. در واقع متخصصان سعی می‌کند تا از میز و صندلی های مدرنی استفاده کند که راحتی ویژه ای دارد. این میز و صندلی ها عموماً با فاصله مشخصی از هم قرار گرفته و فضایی لازم برای تردد در بین آنها وجود دارد.

همین عامل باعث می‌شود تا رفت و آمد در این فضا بسیار ساده تر باشد. البته باید این مورد را خاطرنشان کنیم که توجه به موسیقی، تزیین بخش ورودی، دیزاین بخش آشپزی، صندوق و … جزو موضوعات دیگری است که بایستی در طراحی دکوراسیون داخلی یک رستوران به آن توجه کنید.

در طراحی داخلی رستوران مدرن نوع غذا و کاربری که رستوران دارد بسیار مهم است، به طور مثال رستوران ایتالیایی، فست فود، غذاهای چینی، دریایی، ترکی، هندی و …. می تواند ایده های کاربردی در طراحی اجزای داخلی رستوران به ما بدهد. نکته حائز اهمیت دیگر در طراحی داخلی رستوران بحث نظافت است، ما به عنوان طراح باید از متریالی استفاده کنیم که شستشو و تمیز شدن آسانی داشته باشند و همچنین با دوام باشند تا چند بار در روز بتوان آنها تمیز نمود.

نکته ای که شاید کمتر به آن پرداخته شود این است که برای طراحی داخلی رستوران باید به کاربری مغازه های اطراف، بافت منطقه، بستر طرح منطقه، متراژ پروژه، اقلیم منطقه توجه نماییم و متریال را با در نظر گرفتن این موارد انتخاب کنیم. مطرح نمودن این سوالات بسیار کاربردی است، اینکه رستوران شما کجاست؟ چه نوع افرادی به آن مراجعه می کنند؟ اگر در یک شهر بزرگ قرار دارید، چرا خاص نباشید؟ به طور مثال منطقه اطراف خود را به نمایش بگذارید، زیرا افرادی که در آنجا زندگی می کنند با افتخار از رستورانی با طرحی که نمایانگر محله آنها است حمایت می کنند.

 

تفکیک فضاها در طراحی داخلی رستوران مدرن:

در طراحی داخلی رستوران مدرن با توجه به تیپ های شخصیتی متفاوت مشتریان می توان چندین فضا را طراحی نمود. به عنوان مثال می توان بخشی را برای افرادی که تمایل به سیگار کشیدن دارند با تهویه مناسب طراحی نمود و یا بخشی vip برای دورهمی های خانوادگی، برگزاری تولد و جشن و جلسات کاری جدا از بخش های عمومی رستوران اختصاص داد.

طراحی فضای استیج برای رستوران:

در اکثر رستوران های مدرن کارفرما تمایل دارد بخشی را به عنوان استیج برای اجرا موسیقی زنده مدرن در نظر بگیریم. به همین دلیل این بخش را باید با توجه به نحوه چیدمان میز و صندلی و قرارگیری به دور از درب ورودی آن را طراحی کنیم. نورپردازی در این قسمت باید شاخص باشد و تناسب حجم مناسبی با دیگر اجزای داخلی رستوران داشته باشد.

متریال مناسب برای کفپوش رستوران مدرن:

در طراحی مدرن معمولا محدودیت متریال نداریم و می توانیم از سنگ های طبیعی مثل تراورتن، مرمر، گرانیت و سنگ لاشه – زیبا و مقاوم هستند و دوام دارند، چوب های ترمو وارداتی، کفپوش وینیل یا PVC با دوام بالا، نظافت آسان و قیمت مناسب استفاده نماییم. همچنین بتن صیقلی و پولیش داده ظاهر مدرنی داشته و دوام بالایی دارد. متریالی مانند سرامیک و کاشی در انواع طرح ها و رنگ های مدرن، بسیار زیبا و مقاوم هستند. در نهایت انتخاب کفپوش بستگی به بودجه، طراحی داخلی و نوع رستوران شما دارد. توصیه می شود کفپوشی انتخاب کنید که زیبا، مقاوم، با دوام بالا و با نگهداری آسان باشد.

چه میز و صندلی هایی برای رستوران مدرن مناسب ترند؟

در رستوران مدرن علاوه بر طراحی داخلی درست و اصولی، چیدمان و انتخاب میز وصندلی ها نیز از عناصر چشم گیر هستند. به عنوان مثال استفاده از میز و صندلی ‌هایی با طراحی ساده و خطوط مدرن، انتخاب رنگ ‌های ملایم و خنثی مثل سفید، بژ، مشکی یا خاکستری، استفاده از مصالحی مثل فولاد، چوب، شیشه یا پلاستیک با دوام بالا، رعایت حریم خصوصی و فاصله مناسب برای میزها و توجه به کیفیت و دوام محصولات می تواند کاربردی باشد. انتخاب درست میز و صندلی می ‌تواند به ظاهر مدرن و شیک رستوران ها کمک شایانی کند.

طراحی رستوران یک کار طراحی معمولی نیست!

به غیر از طراحی داخلی خانه، هیچ چالش طراحی به اندازه رستوران ها مهم نیست. عده ای از مردم عقیده دارند که آشپزی موجب تکامل بشریت شده است و خوردن غذا جهانی ترین تجارب بشری بوده است. رستوران ها این نیاز اولیه را با زمینه اجتماعی ترکیب می کنند که به تعریف غذا در اجتماع کمک می کند. به عبارت دیگر طراحی رستوران به ضروری ترین نقاط تماس بشریت می پردازد. به طور کلی پنج جزء مهم برای هر رستوران وجود دارد: مکان، ارزش، غذا، خدمات و طراحی.

انتخاب شرکت مناسب برای طراحی داخلی رستوران:

برای اطمینان از انتخاب درست یک شرکت طراحی داخلی برای طراحی رستوران مدرن، می توانید مواردی را ملاک قرار دهید. به عنوان مثال با بررسی نمونه کارها و پروژه های قبلی انجام شده توسط آن شرکت می توانید متوجه شوید سبک طراحی آنها مطابق با سلیقه و نیازمندی های شما هست یا خیر. اصولا نمونه پروژه ها انجام شده به عنوان روزمه کاری شرکت محسوب می شوند و در تصمیم گیری نهایی شما موثر خواهند بود. موقعیت شرکت طراحی و میزان مشهوریت آنان نیز می تواند عامل موثری در تصمیم گیری باشد. داشتن یک تیم طراحی خلاق و هماهنگ با هم می تواند به روند طراحی شما در پروژه و رویایی با چالش های از پیش تعیین نشده کمک کننده باشد. به عنوان مثال ما در لوکس سازه تمامی پروژه ها را با بالاترین کیفیت، ارائه طرح های خاص و به روز، استفاده از جدیدترین متریال روز دنیا، طراحی در کمترین زمان، پشتیبانی کامل از طراحی تا اجرا، بهره مندی از طراحان مجرب و متخصص و نظارت دائمی بر کار طراحان همراه با آپدیت آموزش های مهندسان. شما می توانید از طراحی داخلی رستوران خود به عنوان یک دست خط استفاده کنید به خصوص اگر تمایل به گسترش و ایجاد شعبه های متعدد برای رستوران خود دارید.

سخن آخر

طراحی داخلی رستوران مدرن و به طور کلی طراحی داخلی ساختمان، نیازمند پیچیدگی و رعایت نکات مختلفی است که باعث می‌شود تا این پروسه دشواری ها و البته ریزه‌کاری‌های مختص به خود را داشته باشد. به همین جهت است که اغلب متقاضیان ترجیح می دهند تا از خدمات یک شرکت معتبر برای طراحی داخلی ساختمان و رستوران خود استفاده کنند. شرکت لوکس سازه یکی از معتبر ترین و البته قدیمی ترین شرکت ها برای طراحی داخلی ساختمان یا رستوران در تهران است. تیم ما با داشتن تعداد زیادی از متخصصان حرفه‌ای و کارآمد، می تواند نیاز شما به طراحی داخلی سازه را برطرف کرده و بهترین نتایج را برای شما فراهم کند. چنانچه نیازمند راهنمایی یا سوالات بیشتر در این زمینه هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.