سبک پست مدرن در طراحی داخلی

سبک پست مدرن در طراحی داخلی

در طی دهه‌های اخیر، سبک های مختلفی برای طراحی داخلی ساختمان ایجاد شده است. هر یک از این سبک ها به نحوی می توانند نظر بینندگان را به خود جلب کرده و باعث نفوذ در دل آنها شوند. پست مدرن را می توان یکی از شاخص ترین و البته محبوب ترین سبک هایی دانست که طی چند دهه گذشته خلق شده است. این سبک به دلیل نوع ساختاری که دارد، می‌تواند افراد مدرن پسند یا تجددخواه را به شدت جذب خود کند. از طرفی دیگر پست مدرن می تواند آرامش بی نظیری را به شما ارائه دهد که در سبک های دیگری نمی‌توان آن را یافت. همین عامل باعث شده تا این سبک برای طراحی داخلی منزل، محبوبیت بالایی داشته باشد. با این حال بخش قابل توجهی از مردم، اطلاعات خاصی پیرامون آن ندارند. همین عامل باعث می شود تا در پروسه انتخاب خود دچار مشکل شوند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا مرور واضحی بر روی آن داشته و جنبه‌های مختلفش را خدمت شما عزیزان بیان کنیم.

تفاوت سبک پست مدرن و مدرن در طراحی داخلی
تفاوت سبک پست مدرن و مدرن در طراحی داخلی

سبک پست مدرن چیست؟

پست مدرن را می توان یکی از سبک های جدیدی دانست که در ابتدا برای معماری نمای ساختمان ها طراحی شد. اما در دهه ۱۹۹۰ میلادی پای خود را به طراحی داخلی ساختمان ها نیز باز کرد. این سبک در ابتدا برای رهایی از ساختارهای خشک سبک مدرن خلق شد.  در واقع این سبک ساختاری آزادانه دارد که به طراحان اجازه می‌دهد تا مطابق با سلیقه خود هر شی را در آن اعمال کنند. نکته قابل توجه در رابطه با سبک پست مدرن، اولویت بودن شکل و ساختار نسبت به کاربرد است.  در این سبک عموما از محصولات و لوازمی استفاده می شود که فرم و الگوی مورد نیاز طراح را داشته و کاربرد آنها در اولویت دوم قرار می گیرد. همین عامل باعث شده تا این سبک ساختاری خلاقانه داشته و در چارچوب اصول دشوار سنتی نماند. همین عامل باعث شده تا نام پست مدرن و پست مدرنیسم را بر روی آن بگذارند.

دکوراسیون پست مدرن چیست؟
دکوراسیون پست مدرن چیست؟

ویژگی های سبک پست مدرن

هر سبک طراحی داخلی منزل دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را نسبت به همتایانش متمایز می‌کند. سبک پست مدرن هم از این قاعده مستثنا نبوده است. در واقع این سبک ویژگی های مختص به خود را دارد که باعث شده تا به عنوان یکی از بهترین و شاخص ترین سبک های این حیطه قلمداد شود. ما در ادامه برخی از ویژگی های این سبک را خدمت شما بیان کرده ایم.

ترکیب رنگ منحصر به فرد

ترکیب رنگ موجود در پست مدرن نسبت به های دیگر تمایز خاصی دارد  در ابتدا از رنگ های جیغ و چشمگیر برای سبک پست مدرن استفاده می‌شد  در حالی که سبک مدرن عموما رنگ های آرامی دارد. با این حال این روزها اغلب معماران سعی می کنند تا رنگ‌های گرم را جایگزین آنها کرده و به این ترتیب زیبایی این سبک را بیشتر کنند. البته باید عنوان کنیم که در سبک پست مدرن، تنوع بسیاری به چشم می‌خورد و نمی‌توان ماهیت آن را محدود به یک یا دو رنگ خاص کرد.

دکوراسیون پست مدرن چیست؟
دکوراسیون پست مدرن چیست؟

اکسسوری های با طراحی غیر عادی

یکی از شاخص ترین جنبه هایی که در سبک پست مدرن به چشم می‌خورد، وجود اکسسوری‌هایی با طراحی غیر عادی است. برای مثال مبلمان هایی با پایه های عجیب، چهارچوب های سنگی آینه و مواردی از این قبیل جزو شاخصه هایی است که در سبک پست مدرن دیده می شود. در این الگو عموما از انتخاب وسایلی با شکل و فرم عادی پرهیز می شود. به جای آن به کارگیری لوازمی که ساختار با شکل خلاق و نوآورانه ای دارند، می‌توانند برای طرفداران آنها جذابیت بیشتری داشته باشند. نکته قابل توجهی که بایستی در این میان بدان توجه کرد، اولویت بودن شکل و ساختار بر روی کاربرد است. به عبارت ساده‌تر طراحان شکل ساختاری آن وسیله را در اولویت خود قرار داده و کاربرد آن در اولویت بعدی قرار می گیرد. این در حالی است که سبک مدرن و مینیمال از به کارگیری وسایل بلااستفاده پرهیز می کند.

دکوراسیون داخلی پست مدرن
دکوراسیون داخلی پست مدرن

ترکیب نمادهای تاریخی با طرح های مدرن

یکی از مهمترین جنبه هایی که در سبک پست مدرنیسم دیده می شود، ترکیب نمادهای تاریخی با طرح های جدید است. برای مثال ترکیب نماد برج ها بر روی سازه های جدید و موارد این چنینی جزو مهمترین مولفه هایی است که در سبک پست مدرن به چشم می‌خورد.

سبک پست مدرن و نقش آن در دکوراسیون داخلی
سبک پست مدرن و نقش آن در دکوراسیون داخلی

سبک پست مدرن برای چه محیط هایی مناسب است؟

سبک پست مدرن به دلیل نوع ساختاری که دارد، می تواند در محیط های مختلفی استفاده شود. اما غالباً این سبک برای رستوران ها،  فروشگاه ها، ایستگاه های مترو، طراحی داخلی منزل و… به کار می رود. لذا می‌توان گفت که دامنه کاربرد های آن بسیار بوده و می توان در حیطه های مختلفی آن را استفاده کرد. البته باید عنوان کنیم که این سبک می تواند تنوع بسیار بی نظیری داشته و خود را با ماهیت مکانهای مختلفی ادغام کند.  به همین جهت است که آن را برای محیط های گوناگون استفاده می کنند.

درباره سبک طراحی پست مدرن چه می‌دانید؟
درباره سبک طراحی پست مدرن چه می‌دانید؟

سخن آخر

سبک پست مدرن را می توان به عنوان یکی بهترین و جدید ترین سبک های طراحی داخلی ساختمان دانست که چند دهه از عمر آن می گذرد. این سبک بیشتر برای طراخی داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در این سبک ساختار های هنجارشکنانه مختلفی  به چشم می خورد که آن را به یکی از محبوب ترین سبک های چند سال اخیر بدل کرده است. با این حال پیچیده بودن این سبک باعث شده اجرای آن نیازمند تخصص و مهارت بالایی باشد. گروه لوکس سازه به عنوان یکی از معتبر ترین و بهترین شرکت های معماری داخلی ساختمان شناخته می شود که تیم ماهری برای اجرای سبک های دلخواه شما  دارد. همین عامل آن را منحصر به فرد کرده است. چنانچه شما هم به این سبک تمایل دارید یا نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد آن هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در لوکس سازه تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

لینک مفید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.