بازسازی و طراحی داخلی ساختمان

بازسازی و طراحی داخلی ساختمان

به تغییرات عمده ای که در دکوراسیون داخلی ساختمان ایجاد می شود، بازسازی می گویند که با رعایت اصولی مانند ترکیب رنگ و سبک دکوراسیون و غیره، باعث ایجاد فضایی دلپذیر می شود. هدف اصلی از بازسازی و طراحی داخلی ساختمان زیباسازی، بهینه سازی و در نهایت ایجاد هماهنگی بین المان های فضای داخلی ساختمان است. چرا که اغلب کار و فعالیت افراد در داخل ساختمان صورت می گیرد. بنابراین شیوه بازسازی و نحوه طراحی داخلی سبب بالا رفتن سطح کیفی فضای داخلی شده که این امر بر بهبود عملکرد افراد می افزاید.

مقایسه بازسازی با طراحی داخلی ساختمان

ذکر این نکته ضروری است که بازسازی، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی از نظر نوع فرایند و عملکرد کلی با هم متفاوت هستند.

بازسازی ساختمان چیست؟

بازسازی ساختمان به معنای دوباره ساختن چیزی است که نیاز به تعمیر و یا تغییر در فضای داخلی ساختمان دارد. به عنوان مثال، عوض کردن مکان قرارگیری آشپزخانه با اتاق خواب، نوعی بازسازی ساختمان است. البته از شروط لازم در بازسازی ساختمان این است که مشکلی در مراحل اجرا و ساخت ایجاد نکند.

دکوراسیون داخلی ساختمان چیست؟

در حالی که طراحی و دکوراسیون داخلی به معنای ایجاد تطابق و هماهنگ ساختن رنگ دیوارها با دیگر وسایل، نحوه چیدمان و شیوه نورپردازی است. البته طراحی داخلی بسته به ذوق و سلیقه شخصی افراد متفاوت بوده و به اشکال مختلف قابل انجام است. در بازسازی و طراحی داخلی ساختمان رعایت برخی نکات بسیار مهم و حائز اهمیت است که از آن جمله می توان به مواردی همچون کاغذ دیواری، سیستم گرمايش و سرمایش، تغییرات دکوراسیون آشپزخانه از جمله عوض کردن و تغییر کابینت ها، کف سازی و غیره اشاره کرد.

همچنین، رنگ آمیزی سقف و دیوارها در دکوراسیون داخلی ساختمان اهمیت فراوانی دارد که به میل و سلیقه افراد وابسته می باشد. استفاده از رنگ‌ هایی همچون نباتی، آبی روشن، آبی نفتی، سبز آبی، بژ، یاسی و ارغوانی روشن، طوسی و غیره می تواند فضایی زیبا و دلپذیر برای شما فراهم آورد. البته توجه به نوع رنگ ها، عدم استفاده بیش از حد از رنگ های مختلف و همچنین وسایل دکوری مینیمال، نتیجه بهتری را برایتان به همراه خواهد داشت.

نکات مهم در هنگام بازسازی ساختمان

در هنگام بازسازی ساختمان باید به نوع کاربری آن توجه نمود. همچنین نوع دکوراسیون، طراحی فضای داخلی، مدت زمان بازسازی، مصالح موردنیاز و میزان هزینه برای بازسازی ساختمان های تجاری، اداری، مسکونی و ویلایی با یکدیگر  متفاوت می باشند. اجرای دکوراسیون و طراحی داخلی خانه، باید کاملا متناسب با فضای در دسترس، متراژ، سلیقه افراد خانواده و شکل کلی خانه انجام شود (مثلا مربع یا مستطیل). همچنین با انجام طراحی پلان، کارفرمای پروژه دید کلی نسبت به طرح پایانی کار پیدا می کند. تمامی مواردی که ذکر کردیم، تنها نیمی از راه بوده و بقیه پروژه مربوط به تیم اجرایی کارآزموده، ماهر، دارای اطلاعات و شناخت کافی از فاکتورها و مصالح مورد نیاز در هر زمینه قیمتی است که کار بازسازی و طراحی داخلی ساختمان را انجام می دهند.

بازسازی ساختمان

بازسازی با نوسازی تفاوت زیادی دارد. در بازسازی ساختمان با هر نوع کاربری، عملیات بازسازی با توجه به سلیقه کارفرما و متدهای روز دنیا انجام شده و در برخی موارد حتی تغییر کاربری هم در آن ایجاد می‌گردد که نیاز به گرفتن مجوزهای مخصوص به خود را دارد. بازسازی ساختمان می تواند شامل خراب شدن گچبری های قدیمی، تعویض و جابه‌جایی فضاهای مختلف ساختمان، تعمیر تأسیسات سرمایشی و گرمایشی، لوله کشی، برق کشی و جابه‌جایی دیوارها، سقف و یا کف اتاق و آشپزخانه ساختمان شود. به طور کلی هدف از بازسازی یا دوباره سازی، بهبود سطح کیفی، افزایش طول عمر و نیز زیباسازی ساختمان است که با برنامه ریزی از پیش تعیین شده انجام می گیرد تا هزینه هایی که صرف خرید مصالح و دیگر موارد مربوط می شود، به هدر نرفته و نتیجه کار مورد رضایت صاحب ساختمان باشد‌.

مراحل بازسازی ساختمان

بازسازی کامل ساختمان، شامل مراحل زیر می شود:

 1. بازدید اولیه و اطلاع از قسمت های مختلف ساختمان و نوع سازه اعم از فلزی، آجری، بتنی
 2. اجرا و آماده کردن طرح سه بعدی متناسب با فضاهای موجود در ساختمان با توجه به متدهای روز دنیا
 3. خراب کردن و حذف فضاهای اضافی و ساخت و ایجاد قسمت هایی متناسب با طرح اولیه ساختمان
 4. تکمیل و آماده سازی تمامی کارهای مربوط به بازسازی و پاکسازی محل ساخت از نخاله های ساختمانی

برآورد هزینه های بازسازی و طراحی داخلی ساختمان

برآورد هزینه ها در بازسازی و طراحی داخلی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این کار تهیه لیستی از بخش هایی از ساختمان که قرار است تغییراتی در ساختار آن ها انجام شود، یا تعمیر و بازسازی شوند، الزامی است. همچنین نوع مصالح کاربردی و بررسی هزینه های احتمالی، می تواند کمک زیادی به شما در بررسی و برآورد هزینه های بازسازی نماید تا با دید باز و آگاهی کافی اقدام به عملیات بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان خود نمایید. برآورد و بررسی هزینه ها بر اساس متر مربع انجام می شود و مصالح استفاده شده همچون سرامیک، کابینت، کاغذ دیواری، گچبری، سقف کناف، متراژ خانه و تعیین کننده نهایی قیمت و هزینه بازسازی ساختمان است.

قوانین مربوط به بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان همانند هر عملیات اجرایی دیگر، قوانین مختص به خود را داراست. البته تمامی روند بازسازی نیاز به مجوز نداشته و تنها برخی از امور آن از جمله جابه‌جایی دیوارها و تغییر محل راه پله و غیره نیاز به اخذ مجوز از سوی شهرداری دارد. بازسازی و تعمیر سایر قسمت های ساختمان نیاز به مجوز نداشته که از آن جمله می توان به عملیات مربوط به تعمیر و تغییر نمای ساختمان، تمامی امور مربوط به تعمیر و تعویض کف سازی طبقات و زیرزمین، نقاشی سیمان کاری و سفید کاری ساختمان، تغییرات مربوط به فضای بیرونی و محوطه، حیاط سازی، ساخت حوض و احداث استخر به شرط در نظر گرفتن فضای مختص به پارکینگ، تعویض پنجره دوجداره، ایزوگام و لوله کشی آب و برق اشاره کرد.

طراحی دکوراسیون و فضای داخلی ساختمان

یکی از قسمت های مهم در هر خانه، قسمت ورودی آن است. زیرا به محض ورود افراد ساکن خانه و یا مهمان ها در مرکز توجه قرار دارد. بنابراین طراحی دکوراسیون این قسمت از خانه به لحاظ زیبایی و جنبه ظاهری، اهمیت فراوانی دارد. بهتر است برای طراحی فضای ورودی خانه از آیینه های بزرگ استفاده شود تا نور منعکس شده از آن فضای ورودی خانه را بزرگ تر و در عین حال پرنورتر به نمایش بگذارد.

1. نورپردازی

از نکات بسیار مهم در طراحی داخلی ساختمان، استفاده از نورپردازی مناسب است که باعث ایجاد فضایی چشم نواز و دلچسب گردیده و فرآیند بازسازی و طراحی داخلی ساختمان را به خوبی نشان می دهد. به عنوان مثال استفاده و به کارگیری نورهای مخفی و هالوژن در سقف خانه و آشپزخانه یکی از راه های نورپردازی در فضای داخلی ساختمان است که البته نوع و نحوه سیم کشی برق تاثیر به سزایی در این زمینه می تواند داشته باشد.

2. استفاده از فضای زیر پله

اکثر ساختمان ها دارای راه پله هستند که از این فضا می توان با اضافه کردن قفسه به عنوان کتابخانه و یا کمد لباس جهت زیباتر شدن و استفاده بهینه از فضا در دکوراسیون داخلی بهره برد.

3. هم سطح کردن ارتفاع نشیمن با دیگر قسمت های خانه

امروزه با هم سطح و هم ارتفاع کردن نشیمن با دیگر قسمت های خانه در طراحی داخلی، باعث ایجاد فضایی زیبا و منحصر به فرد می شوند که این کار سبب می شود تا نشیمن خانه بزرگتر به نظر برسد. پس در زمینه طراحی و تغییر دکوراسیون منزل خود حتما به این مورد توجه داشته باشید.

4. استفاده از نور طبیعی و لوازم چوبی و مبلمان ساده

استفاده از روشنایی و نور طبیعی خورشید علاوه بر جذاب و زیباتر کردن دکوراسیون و طراحی فضای داخلی باعث ایجاد حس زندگی و شادی در افراد خانه می گردد. به همین دلیل می توانید از پنجره های سقفی که میزان نور اتاق و نشیمن را کنترل می کنند، استفاده نمایید. بهره گیری از آباژور و چراغ خواب گزینه های دیگری هستند که برای نورپردازی طبیعی فضای داخلی ساختمان مناسب می باشند.

برای مبلمان فضای داخلی ساختمان سعی کنید از مبل هایی با ترکیب رنگ های ساده و یکدست استفاده کنید تا چیدمانی شیک و در عین حال زیبا و به روز داشته باشید. اگر مبل هایتان احتیاج به تعمیر دارد، تغییر روکش و یا رنگ کردن قسمت چوبی آن می‌تواند تغییری جذاب و در عین حال، مقرون به صرفه باشد.

ایجاد فضاهای قابل استفاده بیشتر در طراحی داخلی ساختمان

یکی از موارد مهم در طراحی داخلی ساختمان، ایجاد فضای بیشتر جهت استفاده بهتر و بهینه در این زمینه است. نحوه چیدمان مبلمان و دیگر وسایل منزل از این قبیل است. به عنوان مثال استفاده از کابینت های ریلی به جای کابینت های دردار برای خانه های با متراژ کمتر مناسب می باشد و یا ساخت جزیره در طراحی داخلی ساختمان باعث می شود تا از کابینت های تعبیه شده در این قسمت برای قرار دادن وسایل اضافی استفاده نموده و یا با قراردادن چند صندلی از آن به عنوان میز نهار خوری بهره ببرید. امروزه برای استفاده از لوازم برقی آشپزخانه در قسمت جزیره سیم کشی برق تعبیه شده است.

نکاتی که در زمینه بازسازی و طراحی داخلی ساختمان باید در نظر گرفت:

 • استفاده متنوع از مبلمان در سبک های متفاوت مدرن و سنتی
 • پرهیز از طراحی های بسیار ساده و پیش پا افتاده
 • استفاده هماهنگ از سبک های متفاوت مدرن و سنتی در طراحی داخلی ساختمان
 • رعایت هماهنگی و تطابق رنگ در بازسازی و طراحی دکوراسیون و فضای داخلی ساختمان
 • عدم چسباندن مبلمان به دیوار
 • ایجاد و ساخت قفسه های دیواری جهت قرار دادن کتاب و وسایل تزئینی و عتیقه
 • استفاده بهینه از گوشه های دنج و ساکت ساختمان جهت استراحت و یا مطالعه
 • استفاده از رنگ های روشن جهت ایجاد فضای دلبازتر و بزرگتر
 • استفاده از گل و گلدان جهت تلطیف فضای داخلی خانه
 • تغییر رنگ پرده ها و پارچه های مبل و فرش متناسب با فضای خانه
 • استفاده از کاغذ دیواری
 • داشتن یک آنالیز دقیق از محل پروژه برای بازسازی و طراحی داخلی ساختمان
 • توجه به نورپردازی در بازسازی و طراحی داخلی ساختمان
 • استفاده از وسایل تزئینی مثل گلدان و عکس و ساعت دیواری و آینه جهت زیبایی و منحصر به فرد نمودن فضای داخلی

سخن پایانی

در این مقاله با تفاوت های میان بازسازی ساختمان و طراحی داخلی آشنا شدیم. طراحی داخلی شامل تغییرات در نحوه چیدمان عناصر، شیوه نورپردازی، انتخاب رنگ ها و مواردی از این دست می شود. در حالی که بازسازی ساختمان، با تغییرات بنیادی همراه است. این تغییرات شامل تغییر، جابه‌جایی، حذف یا اضافه نمودن برخی از عناصر می شود که انجام آن، زمان و هزینه بیشتری را نسبت به امر دکوراسیون داخلی می طلبد. به هر صورت چه تصمیم به تغییر دکوراسیون منزل خود دارید و یا چه قصد بازسازی داشته باشید، ما در مجموعه لوکس سازه، به کمک شما خواهیم آمد.

فهرست مطالب

لینک مفید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.