دکوراسیون منزل کلاسیک

دکوراسیون منزل کلاسیک

توصیف سبک کلاسیک در قالب جملات و واژه ها نمی گنجد. اما مرور ویژگی ها و مشخصات آن، می تواند تصویری کلی از این سبک در ذهن ما ایجاد کند. دکوراسیون منزل کلاسیک با مبلمان های استیل و پشت بلند، پرده های فاخر، کاغذ دیواری های شکیل، لوسترهای سقفی شب تاب، کاغذ دیواری های شیک با بافتی ابریشمین، فرش های دستباف و اصیل ایرانی، تزیینات و اکسسوارهای لوکس و قدیمی، گچبری های منظم و متقارن همراه است. در واقع مجموعه این عناصر در کنار یکدیگر، سبک کلاسیک را می سازند. بنابراین نمی توان از هیچ کدام از این المان ها در طراحی داخلی منزل چشم پوشی کرد؛ چرا که سبب به وجود آمدن نقص در شیوه چیدمان و دکوراسیون خانه تان می شود.

همچنین طراحی منزل کلاسیک بایستی توسط افرادی با رزومه قوی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی انجام شود. چرا که این سبک با جزییات و تزیینات زیادی همراه است که تجربه و سلیقه زیادی را در امر طراحی داخلی منزل می طلبد. توصیه ما به شما به عنوان کارفرمای پروژه این است که با افزایش سطح دانش و اطلاعات خود در زمینه طراحی داخلی به سبک کلاسیک، همکاری لازم را با تیم طراحی داشته باشید تا نکات و موارد اعلام شده از سمت آن ها را بهتر درک کنید. به همین جهت در این مطلب، راجع به ویژگی های سبک کلاسیک و نکات مربوط به اجرا و پیاده سازی آن در بخش های مختلف خانه می پردازیم.

ویژگی های دکوراسیون منزل کلاسیک

سبک کلاسیک را می توان یکی از پایدارترین سبک های طراحی در طی ادوار مختلف دانست. اگرچه نشانه هایی از طراحی معماری معاصر در این سبک دیده می شود، اما همچنان اصالت خود را حفظ کرده است. در واقع ورود معماری معاصر به سبک کلاسیک، سبب پدیدار شدن سبک نئوکلاسیک در طراحی داخلی شد. نئوکلاسیک جلوه ای از سبک کلاسیک را با همان ویژگی ها دارد؛ تنها وجه تمایز میان آن ها، سادگی سبک نئوکلاسیک نسبت به سبک کلاسیک است.

بارزترین ویژگی های دکوراسیون منزل به سبک کلاسیک، شامل موارد زیر است:

1.نظم در سبک کلاسیک

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که سبک کلاسیک را به آن می شناسند، نظم حاکم بر چیدمان است. در دکوراسیون متزل کلاسیک، هر المان جای مخصوص به خود را دارد و از بی نظمی و آشفتگی خبری نیست. ضمن اینکه برای اجرای نظم در چیدمان، باید فضای کافی در اختیار داشته باشید. بنابراین سبک کلاسیک برای خانه هایی با متراژ بالا مناسب هستند.

2.تقارن در سبک کلاسیک

بارزترین ویژگی در طراحی و دکوراسیون منزل کلاسیک، رعایت اصل تقارن در چیدمان است. برای مثال در چیدمان قسمت هایی مثل پذیرایی و نشمین، مبل ها دقیقا روبروی هم قرار می گیرند و کاناپه، نقطه کانونی چیدمان است. همچنین اگر شما در سمتی یک ساعت ایستاده دارید، در سمت دیگر می توانید یک آباژور ایستاده قرار دهید. این قانون نه تنها برای چیدمان دکوری ها و اکسسوار، بلکه برای طراحی و تزئینات دیوارها نیز حاکم است. اشکال گچبری های سقف و دیوارها باید در تقارن با یکدیگر باشند تا تعادل در فضا برقرار گردد.

3.تعادل در سبک کلاسیک

تعادل سومین ویژگی بارز و قانون حاکم بر دکوراسیون منزل کلاسیک است. ظهور ویژگی تعادل در فضا، از رعایت دو ویژگی قبلی در نحوه چیدمان و طراحی حاصل می شود. بنابراین اگر می خواهید دکوراسیون فضای شما متعادل باشد، باید به دو ویژگی تقارن و نظم در طراحی و چیدمان، پایبند باشید.

نکات مهم در دکوراسیون منزل کلاسیک

حالا که سه قانون حاکم بر دکوراسیون کلاسیک را آموختیم، نوبت به آن رسیده تا نکاتی را در باب پیاده سازی و طراحی منازل به این سبک را با یکدیگر مرور کنیم. برای یادگیری این نکات، تا انتهای این بخش همراه ما باشید.

1.تزئینات در سبک کلاسیک

تزئینات، به منزله روحی هستند که در کالبد بی جان یک طراحی دمیده می شوند؛ علی الخصوص در سبک کلاسیک که تزئینات اهمیتی ویژه دارند و از موارد تاثیرگذار در القای لوکس بودن فضا به بیننده هستند. این تزئینات نه تنها در انتخاب دکوری ها و اکسسوار، بلکه در طراحی دیوارها، سقف و کف نیز دیده می شود. برای مثال، در دکوراسیون منزل کلاسیک، شما هیچ دیواری را به شکل ساده و یک رنگ نمی بینید. معمولا دیوارها با رنگ های خیره کننده و شیک رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری شده اند و حاشیه آن ها به گچبری های متقارن، مزین شده است. برخلاف طراحی منزل مدرن که دیوارها به ساده ترین شکل ممکن طراحی می شوند.

2.پوشش سقف، دیوارها و کف در دکوراسیون کلاسیک

همانطور که در مقدمه مطلب به این مورد اشاره کردیم، دکوراسیون های کلاسیک میانه ای با سادگی ندارند. تمامی عناصر و اجزای موجود در این سبک طراحی داخلی، با تزئینات و جزئیاتی همراهند؛ بنابراین دیوارها، کف و سقف نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

·پوشش دیوارها و سقف

پوشش دیوارها و سقف اغلب در این سبک، از جنس گچ است. در واقع متریال گچ، به دلیل قالب پذیری آسان، رفاقتی دیرینه با سبک کلاسیک دارد. امروزه از موادی همچون پلاستر و فوم برای تزئینات دکوراسیون کلاسیک استفاده می کنند. این مواد اگرچه نسبت به گچ ارزان ترند، ولی زیبایی و جلوه آن را ندارند.

اگر ترجیح تان این است که به جای گچ کاری و رنگ آمیزی دیوارها از کاغذ دیواری استفاده کنید، توصیه ما این است که به سراغ رنگ های روشن و متالیک بروید. همچنین از بین نمونه های با کیفیت انتخاب کنید تا فضای شما به اندازه کافی، لوکس و چشم نواز باشد.

·پوشش کف

برای پوشش کف نیز اغلب از سنگ و چوب های گران قیمت استفاده می کنند. چوب به دلیل رنگ گرم و خنثی ای که دارد، به خوبی با رنگ های کرم، طلایی، بژ و انواع سبز ست می شود و بنابراین انتخاب مناسبی برای کفپوش دکوراسیون منزل کلاسیک است. اما اگر به دنبال متریال لوکس تری می گردید، سنگ های مرمر و گرانیت، دقیقا همان چیزی است که می خواهید.

3. مبلمان در دکوراسیون منزل کلاسیک

شاید بتوان ادعا کرد که مبلمان مهم ترین عنصر در طراحی دکوراسیون های به سبک کلاسیک است. در این سبک از طراحی، نه تنها باید در انتخاب نوع پارچه، رنگ چوب و کلاف مبل دقت و حساسیت زیادی به خرج داد، بلکه باید چیدمان آن ها را به شکلی منحصر به فرد و با رعایت اصل تقارن انجام داد. معمولا برای منازلی با دکوراسیون کلاسیک، از میان مبل هایی با پارچه های براق، فاخر و طرحدار استفاده می کنند. مبل های استیل و سلطنتی، انتخاب مناسبی برای این سبک از طراحی هستند. برای دکوراسیون منزل کلاسیک، باید مبل هایی با کلاف های منبت کاری شده، پشت بلند و دسته چوبی انتخاب نمایید تا جلوه ظاهری فضا، شکیل و زیبا باشد. همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر، می توانید از رنگ های مکمل برای انتخاب پارچه مبل و پرده تان بهره گیرید. کرمی، طلایی، نقره ای و طوسی، مونوکروم، بژ، آبی درباری، قرمز سلطنتی و انواع سبز، از بهترین رنگ های موجود برای خرید مبلمان استیل هستند.

4.انتخاب دکوری و اکسسوری مناسب

زمانی که تصمیم به طراحی داخلی کلاسیک می گیرید، باید دور المان های مدرن را خط بکشید. برای مثال یک ساعت و گلدان مدرن، هیچ سنخیتی با فضایی که به سبک کلاسیک طراحی شده، ندارد. بنابراین دکوری  و اکسسوری هایی که انتخاب می کنید، باید نشان دهنده کلاسیک بودن طراحی فضای شما باشند. برای مثال استفاده از شمعدان های طلایی و نقره ای بر روی میز ناهارخوری یا میز کنسول شما، زیبایی فضای شما را دوچندان می کند. آینه های قاب دار تزئینی و آثار هنری مثل تابلوهای نقاشی معروف و دیوارکوب های تزئینی، بر جذابیت دکوراسیون داخلی شما می افزاید.

5.اهمیت طرح و بافت در دکوراسیون کلاسیک

طرح های حاکم بر فضاهای مدرن را، معمولا اشکال انتزاعی و ذهنی تشکیل می دهند که اغلب پترن و الگوی خاصی را نمی توان برای آن ها متصور شد. به همین دلیل، دکوراسیون یک منزل به سبک مدرن با دکوراسیون منزلی دیگر با همان متد طراحی، می تواند بسیار متفاوت باشد. اما در مورد دکوراسیون منزل کلاسیک چنین چیزی وجود ندارد. برای مثال اغلب گچبری های اجرا شده در این سبک، به شکل گل و بته می باشد. البته محدودیتی از بابت اجرای طرح های دیگر نیست. اما در دکوراسیون کلاسیک، طرح برنده طرحی است که بارها قبلا اجرا شده و امتحان خودش را پس داده است.

استفاده از پارچه های طرحدار و زردوزی شده برای مبلمان، کاغذ دیواری های بافت دار و متالیک برای دیوارها و گچبری های ظریف و پرکار برای قاب آینه و حاشیه دیوارها، تجلی طرح و بافت کلاسیک در فضای خانه شما است.

6.انتخاب رنگ در دکوراسیون منزل کلاسیک

اگرچه محدودیتی برای انتخاب رنگ وجود ندارد، اما واقعیت این است که برخی از رنگ ها، امتحان خودشان را پس داده اند و در کنار یکدیگر، ترکیب رنگی جذاب و تاثیرگذاری را ساخته اند. به طور کلی رنگ های گرم و ملایم در این سبک از طراحی، بیشتر مورد پسند قرار می گیرند و همچنین جلوه ای شیک و لوکس به فضای شما می بخشند. رنگ های بر پایه مونوکروم و بژ، علاوه بر اینکه تجمل گرایانه هستند، نور بیشتری به فضای شما می بخشند و محیط را دلبازتر نشان می دهند. اخیرا ترکیب رنگ های سبز کاهویی، سبز کله غازی و آبی درباری با رنگ کرم، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته و به قول معروف، ترند شده اند. اگر به طیف رنگ های تیره علاقمندید، می توانید از ترکیب رنگ های طوسی و نقره ای، سرمه ای و نقره ای و مشکی و طلایی برای طراحی فضای داخلی خود بهره گیرید.

قهوه ای، برنزی، شیری و سفید صدفی نیز، رنگ هایی هستند که در کنار هم، زیبایی چشمگیر و خیره کننده ای دارند. اگر به رنگ هایی با تناژ تیره و اغواگرانه علاقمندید، زرشکی، ارغوانی و زیتونی، گزینه های مناسبی برای دکوراسیون منزل شیک و کلاسیک هستند.

اجرای سبک کلاسیک در فضاهای مختلف

خانه شما از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که طراحی هر قسمت از آن، باید زبان مشترکی با طراحی سایر بخش ها داشته باشد. بنابراین اگر فضای نشیمن و پذیرایی شما به سبک کلاسیک طراحی شده باشد، دکوراسیون آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و حمام و اتاق خواب ها نیز باید از همان متد و شیوه پیروی کند. برای آن که یک دید کلی راجع به نحوه  اجرای سبک کلاسیک در فضاهای مختلف به دست آورید، مطالعه این بخش از مطلب را از دست ندهید.

1.اجرای کتابخانه کلاسیک

به دلیل اینکه خانه هایی با طراحی کلاسیک متراژ بالایی دارند، اغلب در طراحی آن ها آیتم کتابخانه نیز دیده می شود. سبک طراحی این کتابخانه ها در عین سادگی، بسیار شیک و شکیل است و در اغلب موارد، در داخل دیوار تعبیه شده است. قفسه های یک کتابخانه کلاسیک معمولا از جنس چوب ساخته می شود و علاوه بر کتاب، دکوری های شیک و زیبا درون قفسه های آن جای می گیرد.

2.آشپزخانه کلاسیک

آشپزخانه قلب تپنده هر خانه است که طراحی آن، مستلزم صرف وقت و دقت بسیار است. در آشپزخانه هایی به سبک کلاسیک، عموما از اجاق گازهای صفحه ای و فرهای توکار استفاده می شود تا الزام نظم در طراحی، حفظ شود. تعداد کابینت ها در آشپزخانه های کلاسیک، بالاست و از جنس چوب با دستگیره های فلزی هستند. اینکه چه رنگی را برای رنگ آمیزی کابینت هایتان انتخاب می کنید، کاملا به سلیقه خودتان بستگی دارد. اما رنگ های معمول برای رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه های کلاسیک، شامل طوسی، سفید صدفی، شیری و کرمی می شود. اگر مایلید تا طرح چوبی کابینت ها مشخص باشد، می توانید از یک لایه روغن جلا برای تقویت جلوه کابینت های خود در دکوراسیون منزل کلاسیک استفاده نمایید.

3.اتاق خواب کلاسیک

یکی از بخش های مهم در دکوراسیون منزل کلاسیک، طراحی اتاق خواب است. وسایل موجود در اتاق خواب، شامل موارد زیر است که نکات کاربردی راجع به انتخاب هر کدام از آن ها را، شرح و بسط می دهیم.

· تخت خواب و میز آرایش

چوب طبیعی، بهترین انتخاب برای دکوراسیون اتاق خواب هایی به سبک کلاسیک است. در درجات بعدی، متریال های دیگر همچون وکیوم، ملامین و رزین قرار می گیرد که خود به خوبی آگاهید که به هیچ وجه جای چوب را نمی گیرد. همچنین تختخواب های فرفوژه و فلزی، هرگز گزینه مناسبی برای خرید تخت خواب کلاسیک نیستند. برای روتختی نیز می توانید از بین پارچه های مخمل، ساتن و ابریشمی یک نمونه را انتخاب کنید.

· کمد

کمد دیواری یکی دیگر از آیتم هایی است که در هر اتاق خوابی وجود دارد. اگر کمد شما دیواری نیست، بهتر است کمدهایی از جنس چوب و ترجیحا ست سرویس خواب تان خریداری کنید. همچنین بهتر است قسمت تاج و پایین کمدتان، منبت های زیبا و ظریفی وجود داشته باشد تا بیانگر سبک کلاسیک باشد. اگر کمد اتاق خوابتان دیواری است، می توانید با تعویض دستگیره ها، تغییراتی را در استایل آن ایجاد کنید تا با دکوراسیون سبک کلاسیک، هماهنگی بیشتری داشته باشد.

· آباژور و چراغ خواب

اگر عادت دارید تا هنگام خواب با نوری سبک و ملایم بخوابید، خرید یک آباژور و چراغ خواب به سبک کلاسیک را نیز در دستور کار خود قرار دهید. سعی کنید آباژوری که انتخاب می کنید، با تزئینات و سایر لوازم اتاق خواب تان، در هماهنگی کامل باشد.

·فرش و پرده

فرش و پرده از دیگر آیتم های مهم در یک اتاق خواب کلاسیک است. حتما از یک فرش ابریشمین و زیبا، برای افزودن جذابیت و اصالت به محیط خود استفاده کنید. پارچه مخمل با طرح های ریز و زردوزی شده، بهترین انتخاب برای پرده اتاق خواب کلاسیک است.

4.سرویس بهداشتی کلاسیک

طراحی سرویس بهداشتی کلاسیک نیز با یکسری نکات و موارد همراه است که رعایت نکردن آن ها، منجر به بروز نقص در امر طراحی می شود. مهم ترین نکته در طراحی یک سرویس بهداشتی کلاسیک، هماهنگی رنگ المان های مختلف در این محیط، با یکدیگر است. برای مثال بهتر است رنگ دستگیره ها با قاب دور آینه، پایه چراغ، جا صابونی و جا حوله ای ست باشند تا فضا زیبا و چشم نواز به نظر برسد. امروزه روشویی های کابینت دار ترند شده اند و دیگر کمتر کسی به سراغ روشویی های پایه دار می رود. کابینت روشویی شما بهتر است از جنس چوب بوده و غرفه های زیادی برای قرار دادن حوله ها و سایر لوازم بهداشتی داشته باشد.

5.حمام کلاسیک

بخشی از دکوراسیون منزل کلاسیک، طراحی حمام است. المان هایی مانند وان، دوش، شیرآلات، قاب آینه ها و پایه چراغ ها باید از یک ترکیب رنگی خاص و یکسان تبعیت کنند. سرامیک و کاشی هایی که در اجرای حمام و سرویس بهداشتی کار می شود، باید علاوه بر جنس عالی، از رنگ و طرح مناسبی برخوردار باشد تا احساس آرامش را در فضا منتشر نماید.

6.نشیمن کلاسیک

معمولا فضای نشمین برای دورهمی های اعضای اصلی خانواده و تماشای تلویزیون طراحی می شود. اگرچه تزئینات سبک کلاسیک در این قسمت کمتر به چشم می خورد، اما باز هم قوانین نظم، تقارن و تعادل در چیدمان دکوراسیون منزل کلاسیک به چشم می خورد. بنابراین اگر قصد طراحی فضای نشیمن و پذیرایی خود را به بهترین شکل ممکن دارید، از یک مجموعه متخصص معماری در زمینه طراحی داخلی کمک بگیرید.

7.پذیرایی کلاسیک

قسمت پذیرایی خانه همانطور که از نامش پیداست، محل میزبانی از مهمانان است. بنابراین اوج ظرافت و زیبایی سبک کلاسیک، باید در این قسمت از خانه پیاده سازی شود. هر دو ترکیب آینه کاری و گچبری یا کاغذ دیواری متالیک با رنگ آمیزی، می تواند برای طراحی پذیرایی و دکوراسیون منزل کلاسیک انجام شود. این بخش از منزل، بیشترین تزئینات را داراست و طراح بایستی نهایت دقت و سلیقه خود را برای دکوراسیون این بخش به خرج دهد. برخی از المان هایی که در قسمت پذیرایی خانه وجود دارند شامل، بوفه و میز کنسول، دیوارکوب های دکوری، تابلوهای نقاشی معروف، شمعدان های دیواری و رومیزی، گلدان های قیمتی و ظریف، ظروف تزئینی نقره، برنزی و مسی هستند.

همچنین پرده ها علاوه بر والان، قسمتی هم به عنوان پرچم دارند که معمولا در جای خود ثابت هستند. تابلو فرش های ایرانی و فرش های نفیس، مهر تاییدی بر جذابیت تمام و کمال دکوراسیون منزل کلاسیک شما هستند.

8.اتاق کار کلاسیک

طراحی اتاق کار کلاسیک مانند سایر بخش های خانه، از سبکی یکسان با متدی مشخص پیروی می کند. بهتر است اکسسوری ها همچون تلفن، چراغ مطالعه، تقویم، ساعت، سررسید و حتی کوچکترین المان ها مانند خودکار دستتان را دقیقا مطابق با سبک لوازم اصلی همچون میز کار، صندلی ها، کتابخانه، فرش و پرده اتاق کارتان انتخاب نمایید تا در کنار یکدیگر، زیبایی و جذابیت فضای شما را کامل کنند. در طراحی اتاق کار کلاسیک، میز کار شما، به نقطه کانونی فضایتان اطلاق می شود. بنابراین حتی الامکان میزی عریض با حکاکی هایی بر روی بدنه و پایه هایش انتخاب نمایید. صندلی های چوبی با طراحی ساده، کاناپه های چستر، پرده های مخمل با رنگ های تیره و فرش های نفیس، بهترین گزینه برای طراحی اتاق کار به سبک کلاسیک هستند.

دکوراسیون منزل کلاسیک با لوکس سازه

حتما تا به اینجای مطلب، این موضوع دستگیرتان شده است که دکوراسیون منزل کلاسیک با جزئیات و پیچیدگی های زیادی همراه است و انجام آن از عهده افراد بی تجربه خارج است. بنابراین بایستی به دنبال یک شرکت تخصصی معماری در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی منزل باشید تا این کار را به نحو احسن برای شما انجام دهد. مجموعه لوکس سازه با کادری مجرب و به پشتوانه سال ها تجربه در زمینه طراحی داخلی، می تواند به شما کمک کند تا طراحی دکوراسیون منزل خود را به سبک کلاسیک انجام دهید و از نتیجه کار، رضایت کامل را داشته باشید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا ضمن معرفی بارزترین ویژگی های طراحی منزل کلاسیک، نکات مهم در طراحی و پیاده سازی قسمت های مختلف در یک خانه را برای شما توضیح دهیم. همچنین به اهمیت انتخاب مواردی همچون رنگ، دکوری و اکسسوری، طرح و بافت و پوشش سقف، دیوارها و کف اشاره کردیم. طبیعتا موارد دیگری در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک وجود دارد که آن ها را در مطالب بعدی، خدمت شما خوانندگان گرامی ارائه می کنیم.

فهرست مطالب

لینک مفید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید.